Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

CAESAR strzela Excaliburem [WIDEO]

Na poligonie w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono próbne strzelanie ze 155 mm armatohaubicy samobieżnej CAESAR z wykorzystaniem 155 mm granatu precyzyjnego rażenia M982 Excalibur. Fot. Raytheon Technologies

18 stycznia amerykańska korporacja Raytheon Technologies ujawniła, że w ramach współpracy z US Army i francuską firmą Nexter Systems przeprowadziła test polegający na wystrzeleniu pocisku korygowanego Excalibur ze 155 mm armatohaubicy samobieżnej na podwoziu kołowym CAESAR.

Test przeprowadzony na poligonie Yuma Proving Ground w stanie Arizona wykazał zgodność 155 mm granatu korygowanego Excalibur, amerykańskiego systemu modułowych ładunków miotających MACS (Modular Artillery Charge System) z armatohaubicą CAESAR.

Co ciekawe, w próbie udało się uzyskać bardzo dużą odległość strzelania, wynoszącą ok. 46 km! Podczas próby wykorzystano dwa granaty M982 Excalibur Incr. I ‒ obydwa trafiły w wyznaczone cele. Integracja CAESAR-a z Excaliburem ma pozwolić obydwu współpracującym firmom na przygotowanie oferty oczekiwanej przez zamawiającego. Być może nie jest przypadkiem, że wynik próby ujawniono niedługo po tym, jak US Army rozpoczęła kolejną rundę poszukiwań nowej 155 mm armatohaubicy samobieżnej na podwoziu kołowym.

Zgodnie ze słowami Thierry'ego Soulata, kierownika programu CAESAR w firmie Nexter: „Demonstracja ta podkreśla zgodność działa CAESAR ze standardami NATO zarówno w obszarze amunicji konwencjonalnej, jak i precyzyjnego rażenia”. Dzięki układowi naprowadzania z odbiornikiem GPS M982 uzyskuje średni błąd kołowy trafienia  (CEP) nieprzekraczający dwóch metrów niezależnie od dystansu strzelania. Ceną za to jest jednak dość wysoki koszt jednostkowy granatu, wynoszący ok. 70 000 USD (koszt dla US Army).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc