Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Excalibury dla Holendrów

10 kwietnia Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż, poprzez procedurę FMS, do Holanii partii kierowanej amunicji artyleryjskiej Excalibur, która ma stanowić element uzbrojenia eksploatowanych w tym kraju haubicoarmat PzH-2000.


W dokumentacji, która została przesłana do Kongresu Stanów Zjednoczonych w celu kontynuowania procesu autoryzacji, wyszczególniono elementy planowane do sprzedaży do Holandii. Za maksymalną kwotę 40,5 mln dolarów zaplanowano sprzedaż 199 sztuk nabojów M982 Excalibur. Dostawcą, w przypadku zamówienia, będzie koncern Raytheon, który produkuje powyższy typ amunicji artyleryjskiej.

W przypadku podpisania kontraktu będzie to kolejna partia M982 Excalibur w holenderskiej armii. Pierwsze egzemplarze zostały zamówione w 2015 roku, a wdrożenie do służby nastąpiło w październiku 2018 roku. Holandia jest jednym z dwóch europejskich użytkowników amunicji powyższego typu, poza nią zakupiła je Szwecja.

Dotychczas nie odnotowano, żeby Holendrzy użyli amunicji tego typu w walkach (pomimo wysłania PzH 2000 do Afganistanu). Natomiast dane Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych wskazują, że Amerykanie zużyli około 2000 sztuk w działaniach bojowych na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu.

(ŁP) Foto: USMC
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc