Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Armatohaubica CAESAR oferowana US Army

Nexter Systems oferuje US Army 155 mm armatohaubicę samobieżną CAESAR. Fot. Ministerstwo Sił Zbrojnych Francji.

8 listopada francuskie media poinformowały o ofercie, jaką koncern Nexter Systems złożył US Army. Dotyczy ona możliwości dostawy 155 mm samobieżnych armatohaubic na podwoziu kołowym, jakie w batalionach artylerii polowej wchodzących w skład brygadowych zespołów bojowych Strykerów (SBCT) i prawdopodobnie również piechoty (IBCT), miałaby częściowo zastąpić obecnie używane ciągnione 155 mm haubicoarmaty i armatohaubice rodziny M777.

Francuski koncern zaoferował oczywiście działa CAESAR (CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie). Ich niewątpliwymi zaletami są: duża popularność (CAESARy są obecnie używane przez siły zbrojne pięciu państw, a dołączą do nich wkrótce co najmniej dwaj kolejni użytkownicy), dostępność różnych wersji (6×6 czy 8×8) na nośnikach różnych producentów, co potwierdza elastyczność w doborze podwozia (rzecz nie bez znaczenia w razie „amerykanizacji” produktu), czy fakt, że działo zostało sprawdzone w boju (zwłaszcza w Iraku pod Mosulem, w Mali pod Ifoghas, w Syrii pod Baghuz Fawqani, w Kambodży i Jemenie). W warunkach bojowych CAESAR strzelał zarówno amunicją klasyczną jak i precyzyjną.

Nexter Systems odpowiedział na zapytanie ofertowe (RFP), opublikowane przez Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych w lipcu br. Postępowanie przewiduje przeprowadzenie oceny kołowych 155 mm armatohaubic samobieżnych w drugim kwartale 2021 r. Testy miałyby się odbyć na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie. Pierwszym potwierdzonym producentem, który zadeklarował chęć zgłoszenia swojej konstrukcji do postępowania, był koncern BAE Systems, oferujący swój system Archer. Niektórzy komentatorzy spekulują, że w rzeczywistości „tort” do podziału jest znacznie większy, niż same tylko SBCT i niektóre IBCT. Nowymi działami miałby się też interesować Korpus Piechoty Morskiej.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Armatohaubica CAESAR oferowana US Army”

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc