Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Armatohaubica Archer proponowana US Army

BAE Systems

20 października koncern BAE Systems zaoferował Wojskom Lądowym Stanów Zjednoczonych 155 mm armatohaubicę samobieżną na podwoziu kołowym Archer w odpowiedzi na zapytanie ofertowe US dotyczące kołowych dział samobieżnych kalibru 155 mm.

Opublikowano je 30 lipca i przewidywało ono przeprowadzenie oceny kołowych armatohaubic samobieżnych pod względem przyszłych wymagań US Army. Czas na składanie ofert upłynie wraz z końcem października. Testy porównawcze miałyby odbyć się w drugim kwartale 2021 r. na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie.

W porównaniu z amerykańskimi konstrukcjami, jak Brutus MHS firmy AM General, Archer dysponuje jednym zasadniczym atutem ‒ jako system został już w 2016 r. wdrożony do służby w Wojskach Lądowych Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji. Co prawda US Army może zostać zaoferowany odmienny od szwedzkiego wariant, np. prezentowany podczas londyńskiej wystawy DSEI 2019 na podwoziu ciężarówki RMMV HX2 8×8, ale sama część artyleryjska powinna pozostać niezmieniona, o ile nie zażyczy sobie tego zamawiający. Działo Archera o długości lufy 52 kalibrów umożliwia prowadzenie ognia standardową amunicją z gazogeneratorem na odległość do 40 km, ale może też strzelać amunicją przeciwpancerną z inteligentną subamunicją BONUS (na odległość do 35 km) lub precyzyjną Excalibur (do 40 km) – obydwa typy amunicji specjalnej są już używane przez Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych. Zaletą jest nieskomplikowana i niewymagająca dużej liczby żołnierzy obsługa działa – proces załadowania pocisków i modułowych ładunków miotających jest zmechanizowany (magazyn automatu ładowania mieści 21 pocisków i kompletów ładunków miotających), a zaawansowany system kierowania ogniem sprawia, że do prowadzenia ognia wystarczy zaledwie jeden żołnierz (choć zazwyczaj załogę tworzy 3-4 ludzi). Załoga Archera może otworzyć ogień po 30 sekundach od otrzymania zadania, a następnie opuścić pozycję ogniową w podobnym czasie. Podczas oceny oferty pozycja BAE Systems w US Army jako producenta 155 mm dział samobieżnych rodziny M109 (a niebawem także M1299) również może mieć niebagatelne znaczenie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Armatohaubica Archer proponowana US Army”

  1. Archer to finansowa klapa, ale kontrakt z US Army może to zmienić, jeżeli Amerykanie będą szukać dalej wśrod kołowych haubic 155 mm Archer raczej nie wygra bo konkurencja jest bardzo duża od Ceasara do Zuzanny

  2. Jak już, to całkiem sporą szansę ma ELBIT'u ATMOS 155/52, na podwoziu np. Tatra 8x8, albo na jakimś podwoziu made in USA, 8x8....

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc