Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Caesary wesprą Irakijczyków w ofensywie na Mosul

20 września prezydent Francji poinformował, że iracka ofensywa na Mosul będzie przeprowadzona we wsparciu ze strony francuskich baterii artylerii wyposażonych w kołowe haubicoarmaty Caesar.

Ich obecność to wynik decyzji politycznych Paryża o kolejnych zamachach terrorystycznych, które miały miejsce w lipcu. Pododdziały artylerii trafiły do Iraku w drugiej połowie sierpnia, a na początku września osiągnęły gotowość bojową. Debiutem na irackim polu walki będą właśnie walki o wyzwolenie Mosulu.

Według dostępnych informacji Caesary rozlokowano na stanowiskach ogniowych na północ od miasta i mają wspierać Irakijczyków, którzy stopniowo zbliżają się do miasta, zajętego przez fundamentalistów islamskich w 2014 roku. Odbicie może być jednym z większych sukcesów władz w Bagdadzie w ciągu ostatnich miesięcy. Dla francuskiego personelu walki w Iraku będą kolejnym elementem szlaku bojowego – dotychczas Caesary były wykorzystywane w Afganistanie oraz Mali. Będą stanowić istotny element wsparcia, dotychczas siły koalicji skupione były na operacjach lotniczych oraz specjalnych.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc