Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2024 – Armenia kupuje CAESAR-y

Armenia kupiła francuskie 155 mm armatohaubice samobieżne CAESAR. Fot. Ministerstwo Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej

Podczas paryskiego salonu Eurosatory 2024 (17-21 czerwca) szef Ministerstwa Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej Sébastien Lecornu poinformował o zawarciu umowy z Republiką Armenii na sprzedaż 155 mm armatohaubic samobieżnych CAESAR.

W wydarzeniu uczestniczył również minister obrony Armenii Suren Papikyan. W lakonicznym komunikacie zamieszczonym na portalu X Lecornu stwierdził, że umowa stanowi kontynuację wzmacniania wzajemnych relacji z Armenią w dziedzinie obronności. Wg niego zakup CAESAR-ów to ważny kamień milowy dla rozwoju współpracy bilateralnej i międzynarodowej. Równie ciekawe jak sam fakt zawarcia umowy jest to, że żadna z zaangażowanych stron – ministerstwa obrony obu państw ani producent – nie podają żadnych szczegółów dotyczących zakupu. Nie wiemy więc, ile dział kupiła Armenia ani za jak dużą kwotę. Możemy się jedynie domyślać, że zakup obejmuje także usługi związane z serwisem dział, szkoleniem personelu, zapewne również dostawę części zamiennych, materiałów szkoleniowych, może także amunicji.

Zakup CAESARów jest niejako ukoronowaniem dwóch równolegle toczących się procesów. Z jednej strony władze Armenii po przegranej w walkach z Azerbejdżanem odbudowują armię zgodnie z możliwościami niezbyt zamożnego państwa. Doszło m.in. do zakupu 84 indyjskich 155 mm armatohaubic  ciągnionych ATAGS oraz nieznanej liczby (wg indyjskich mediów prawdopodobnie 90-100 szt., ale wartość ta wydaje się być zawyżona)  155 mm armatohaubic samobieżnych MARG 155/39, również z Indii. Z drugiej strony wobec niewystarczającego wsparcia ze strony Federacji Rosyjskiej podczas konfliktu z Azerbejdżanem, armeńskie władze zdecydowały się na szukanie zbliżenia z Zachodem. Zakup francuskich dział może otwierać drogę ku kolejnym zakupom i porozumieniom.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc