Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

„Wielkie” ćwiczenia British Army

British Army realizuje największe od dekady ćwiczenia na kontynencie europejskim. Fot. British Army.

24 października British Army ogłosiła rozpoczęcie ćwiczeń „Cerberus 22”. Są to największe zagraniczne ćwiczenia Wojsk Lądowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od około dekady.


W przedsięwzięciu realizowanym na poligonach w Niemczech wezmą udział żołnierze z pięciu brygad British Army (głównie z ich dowództw), co ma potwierdzić gotowość tych związków taktycznych do działania. Ważnym elementem ćwiczeń będzie przerzut sił na kontynent europejski i sprawdzian zdolności do działania w warunkach ekspedycyjnych. Łącznie w „Cerberus 22” bierze udział niemal 3500 żołnierzy i ok. 800 pojazdów, co dla Brytyjczyków ma być zaangażowaniem stosunkowo dużych sił. Za nadzór ćwiczeń odpowiada dowództwo 3. Dywizji. W jej skład wchodzą zróżnicowane pododdziały: pancerne, rozpoznawcze, zmechanizowane, zmotoryzowane, inżynieryjne, artyleryjskie i logistyczne. Podobnie zróżnicowane siły biorą udział w szkoleniu ‒ ma ono pozwolić na zbadanie możliwości przerzutu dużych (jak na brytyjskie warunki) i zróżnicowanych sił do kontynentalnej części Europy.

Drugim elementem ćwiczeń jest współpraca z US Army. Amerykańskie wojska lądowe reprezentować ma 3. Brygadowy Zespół Bojowy (pancerny) ze składu 1. Dywizji Kawalerii. Ta część ćwiczeń posłuży do udoskonalenia procedur współpracy z innymi armiami NATO, w tym pracy w ramach Kwatery Głównej Sojuszniczego Korpusu Szybkiego Reagowania.
W ćwiczeniach biorą udział żołnierze z brygad: 16. Powietrzno-Desantowej, 12. Pancernej, 7. Lekkiej Brygady Zmechanizowanej, 101. Brygady Logistycznej i 1. Brygady Lotniczej. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie siły zostały przerzucane do Niemiec ‒ częściowo wykorzystano sprzęt już rozmieszczony na ich terytorium, w bazie Sennelager. Te oddziały, które zostały przerzucone z Wysp Brytyjskich, pokonały tę trasę zarówno drogą morską, jak i powietrzną.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc