Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowe Boxery dla British Army

Wielka Brytania zamówiła 100 dodatkowych kołowych transporterów opancerzonych Boxer MIV. Fot. Rheinmetall.

8 kwietnia Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej poinformowało o zamówieniu stu dodatkowych kołowych transporterów opancerzonych Boxer MIV (szerzej w WiT 12/2019).

Dzięki temu ogólne zamówienie zostało powiększone do 623 seryjnych pojazdów. Zgodnie z komunikatem brytyjskiego resortu obrony, zamówienie stu dodatkowych Boxerów nie tylko zwiększy nasycenie nimi jednostek British Army, ale również pozwoli na utrzymanie więzi obronnych z Republiką Federalną Niemiec. Premier Boris Johnson powiedział wręcz, że „w tych trudnych czasach ich partnerstwo w zakresie obrony daje bezpieczeństwo mieszkańcom naszych państw i całemu światu, zapewniając jednocześnie gotowość do dalszego reagowania na nowe zagrożenia”.

Spośród 631 pojazdów (wliczając w to wozy prototypowe), pierwszych 117 powstanie w Niemczech. Dostawy pierwszych wozów przewidziane są na 2023 r., pozostałych 506 Boxerów MIV dostarczą zakłady RBSL w Telford i współpracujące z nimi brytyjskie fabryki. Program ma zapewnić do 1000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.

Do tej pory pięć państw zamówiło już GTK Boxer, łącznie ok. 1500 pojazdów w 20 wersjach. Szóstym użytkownikiem, obok Niemiec, Holandii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Australii będzie prawdopodobnie Słowenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc