Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

VIII Kompanijny Moduł Ogniowy RAK wyruszył w Polskę

15 października br. Hutę Stalowa Wola S.A. opuścił ostatni już VIII Kompanijny Moduł Ogniowy z samobieżnymi automatycznymi moździerzami kal. 120 mm RAK oraz Artyleryjskimi Wozami Dowodzenia. Sprzęt znajdzie się na wyposażeniu 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

HSW S.A. bez opóźnień, zgodnie z terminami zawartymi w umowie przekazuje do jednostek Wojska Polskiego już ósmy kompanijny moduł ogniowy. Tymi dostawami Huta Stalowa Wola S.A. kończy realizację umowy zawartej 28 kwietnia 2016 roku na produkcję wyposażenia dla ośmiu KMO RAK. Huta Stalowa Wola S.A. jest liderem konsorcjum, które na podstawie umowy z 2016 roku dostarczyło do Sił Zbrojnych RP osiem KMO RAK. Jednostki artyleryjskie zostały wyposażone w ponad 60 egzemplarzy M120K. Do 30 października br. HSW S.A. przekaże ostatni ósmy KMO RAK wraz z Artyleryjskim Wozem Remontu Uzbrojenia AWRU, realizowanym w ramach odrębnej umowy. W trakcie realizacji kontraktu na dostawę KMO RAK, specjaliści z HSW S.A. przeszkolili ponad 400 użytkowników tego nowego sprzętu w Siłach Zbrojnych RP.

Warto wspomnieć, że 11.10.2019 r. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z Hutą Stalowa Wola należącą do grupy PGZ umowę na kontynuację dostaw w latach 2020-2021 moździerzy oraz wozów dowodzenia do dwóch Kompanijnych Modułów Ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych RAK.

– RAK to polska konstrukcja, zaprojektowana przez polskich inżynierów, chwalona przez dowódców i użytkowników. Z uznaniem wypowiadają się o nim nie tylko nasi żołnierze, ale także przedstawiciele formacji sojuszniczych. To nie jest ostatnie nasze zamówienie w polskim przemyśle zbrojeniowym. Perspektywy przed HSW jak i przed całą Polską Grupą Zbrojeniową są bardzo dobre, gratuluje dobrze wykonanej pracy – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości podpisania umowy.

W skład każdego kompanijnego modułu wchodzi 8 środków ogniowych, czyli moździerzy M120K na podwoziu kołowym KTO Rosomak oraz 4 artyleryjskie wozy dowódcze. W ramach KMO HSW dostarcza jeszcze seryjne wozy amunicyjne oraz wozy remontu uzbrojenia, jak również realizuje pracę rozwojową w zakresie pozyskania artyleryjskiego wozu rozpoznania.

(HSW)

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc