Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Army zamawia system antydronowy Leonidas

Firma Epirus od lat z powodzeniem rozwija systemy antydronowe i bardzo niewiele brakuje, by Leonidas wszedł na wyposażenie US Army. Fot. Epirus

23 stycznia US Army ogłosiła podpisanie umowy z firmą Epirus na dostawę systemu antydronowego Leonidas. Po stronie zamawiającego umowę podpisywało Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO) odpowiedzialne za zakupy w trybie pilnym, a nabyty system ma zrealizować zapotrzebowanie ogłoszone w ramach programu Indirect Fire Protection Capability-High-Power Microwave Program.

Wartość umowy to 66,1 mln USD, ale kontrakt posiada dodatkowe opcje na usługi wsparcia, które dostawca może świadczyć w przyszłości. Po ewentualnych udanych testach przeprowadzonych przez wojsko zintegrowany system antydronowy Leonidas ma spore szanse na wejście do linii w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Głównym zadaniem urządzenia jest zwalczanie rojów dronów, które mogą zagrażać kluczowym dla amerykańskiej architektury obronnej punktom. W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań obrony powietrznej Leonidas nie koncentruje swego „ognia” na pojedynczym celu. Nie ma pocisków zwalczających nadlatujący obiekt, a za jego neutralizacje odpowiada wysoka dawka mikrofal, której zadaniem jest zniszczenie układów elektronicznych znajdujących się na nadlatujących dronach.

Według deklaracji producenta Leonidas cechuje się modułową budową i w prosty sposób można go rozbudować w razie zaistnienia zwiększonych potrzeb. Ostatnia wersja systemu została zaprezentowana w kwietniu ub.r., a rozwiązanie to ma na swoim koncie sporo sukcesów w wielu rządowych próbach przeprowadzonych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Dużą zaletą Leonidasa ma być łatwa możliwość doskonalenia systemu poprzez proste aktualizacje oprogramowania dostosowujące sposób działania systemu do aktualnych zagrożeń. Standardowo już dla współczesnych rozwiązań Leonidas cechuje się otwartą architekturą umożliwiającą wpięcie go w aktualne i przyszłe systemy dowodzenia i kontroli.

System może być transportowany na niewielkiej przyczepie, którą z powodzeniem może ciągnąć nawet tak lekki pojazd o dużej mobilności, jak HMMWV, ale już w październiku ub.r. we współpracy z General Dynamics Land Systems Leonidas został zaprezentowany na platformie kołowej Stryker, co w sposób znaczący podnosi zdolność do pokonywania terenu całego systemu i pozwala na jego łatwe wkomponowanie w istniejące już struktury i łańcuchy logistyczne.

System Leonidas, zwłaszcza na platformie Stryker,  może stanowić bardzo skuteczne zabezpieczenie przed stosunkowo groźnymi dla wojsk własnych niewielkimi dronami zarówno podczas działań obronnych, jak i zaczepnych. Jak duże znaczenie na współczesnym i przyszłym polu walki będą miały takie systemy, pokazuje konflikt na Ukrainie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc