Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rheinmetall testuje laserową broń do zwalczania dronów

Rheinmetall opracował i przetestował laserowy system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. (Fot. Rheinmetall AG)

19 kwietnia niemiecki koncern Rheinmetall AG poinformował, że w ramach kampanii Counter-Unmanned Aircraft System (pol. system antydronowy) przeprowadził udany test demonstratora broni laserowej.

System ten został opracowany na zlecenie Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec. Stanowisko testowe, jak zaznacza producent, nie służy wyłącznie do badań, lecz ma być punktem wyjścia do dalszych prac badawczo-rozwojowych, realizowanych w zakładzie koncernu w Unterlüß w Dolnej Saksonii. Umożliwia to modułowa konstrukcja demonstratora technologii, dzięki czemu niemal wszystkie elementy mogą zostać wymienione. W ten sposób można badać różne konfiguracje całego urządzenia, np. z różnymi czujnikami, źródłami energii czy laserami. Testowanie wielu różnych konfiguracji w celu porównania wyników umożliwić ma z czasem wybranie optymalnej konfiguracji. Aktualnie prowadzone badania mają na celu skonstruowanie mobilnego urządzenia o mocy ponad 10 kW, możliwego do zintegrowania z kołowym transporterem opancerzonym Boxer. Prace mają zostać ukończone do końca bieżącego roku.

Aktualnie badana konfiguracja składa się w 100% z komponentów wyprodukowanych przez koncern Rheinmetall, ale w przyszłości przewidywane są testy komponentów innego pochodzenia. Stanowisko testowe oparto o 20-stopowy kontener, podzielony na trzy przedziały: lasera, operatora i przedział techniczny. Efektor stanowi laser o mocy 10 kW, składający się z pięciu modułów lasera światłowodowego o mocy 2 kW każdy. Ich wiązki są łączone w jedną za pomocą sprzężenia spektralnego. Podczas testów namierzono optycznie i zneutralizowano różne typy bezzałogowych statków powietrznych na dystansie do 1 km. Uzyskane wyniki miały być "więcej, niż zadowalające".

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc