Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Army coraz bliżej ubezzałogowienia polowej artylerii rakietowej

Kolejny pomyślny test bezzałogowej polowej wyrzutni rakietowej AML sprawia, że amerykańscy artylerzyści jeszcze w tej dekadzie mogą otrzymać bezzałogowy system ognia artyleryjskiego. Na zdjęciu wyrzutnia doświadczalna, powstała poprzez przebudowę wyrzutni M142, na poligonie Yuma Proving Ground. Docelowa ma zostać opracowania od podstaw. Fot. US Army

25 kwietnia US Army poinformowała o przeprowadzeniu udanego testu poligonowego bezzałogowej wyrzutni Autonomous Multi-domain Launcher (AML) polowego systemu rakietowego GMLRS/ATACMS/PrSM.

Wyrzutnia AML (autonomiczna wielodomenowa wyrzutnia) przeszła z powodzeniem test odpalenia pocisków 227 mm na poligonie Yuma Proving Ground w stanie Arizona. Było to strzelanie z wykorzystaniem rakiety ćwiczebnych M28 o zredukowanym zasięgu. W czasie prób zużyto sześć rakiet. Testy zorganizowały dowództwa U.S. Army Combat Capabilities Development Command Aviation & Missile Center i  Ground Vehicle Systems Center. W trakcie kilkudniowej serii testów bezzałogowa platforma AML zademonstrowała każdy z oferowanych trybów mobilności: jazdę w trybie zdalnie sterowanym, nawigację wg punktów orientacyjnych i jazdę w konwoju. Próby ogniowe były zwieńczeniem serii innych testów. Przeprowadzali je żołnierze z 1-181. pułku artylerii Gwardii Narodowej stanu Tennessee. Lucas Hunter, kierownik projektu AML w DEVCOM AvMC, powiedział, że „Zespół pilnie pracował przez ostatnie cztery lata, aby osiągnąć ten kamień milowy, jakim jest wystrzelenie pocisku rakietowego z w pełni zautomatyzowanej platformy”. Dodał, że zespół odpowiedzialny za realizację programu jest zadowolony z wyniku testów, oznacza on bowiem, że program AML potwierdza nabyte kompetencje zespołu i jego zdolność do łączenia wysiłków różnych ośrodków badawczych i przemysłowych w celu zaspokojenia potrzeb US Army. Jak stwierdził Hunter, „Zespół AML wykorzystał trzy kluczowe inwestycje US Army w rozwój nowych technologii, takie, jak: wieloprowadnicową wyrzutnię artylerii polowej, system autonomizacji pojazdów wojskowych oraz bezpieczne zaawansowane taktyczne zasilanie mobilne, aby szybko i tanio opracować wyrzutnię AML”. Kolejnym etapem testów ma być udział AML w organizowanym dwa razy w roku ćwiczeniach „Valiant Shield”, z których najbliższe odbędą się latem br.

Odpalenie jednej z sześciu ćwiczebnych rakiet M28 użytych podczas kwietniowego cyklu prób doświadczalnej wyrzutni AML. Fot. US Army

W próbach nadal nie uczestniczyła docelowa wyrzutnia AML, a jedynie zmodyfikowana M142 HIMARS, tyle, że z bezzałogową kabiną i innymi urządzeniami związanymi z ubezzałogowieniem platformy. Docelowa wyrzutnia AML ma być całkowicie nowa i być jakoby przystosowana do zamontowania trzech pakietów amunicyjnych (po sześć pocisków GMLRS lub dwa pociski PrSM w każdym) w porównaniu z jednym na M142 lub dwoma na gąsienicowym nośniku M270A2. Opracowanie podobnego systemu finansuje Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki, tyle, że na zmodyfikowanym podwoziu pojazdu taktycznego JLTV i tylko z jednym modułem amunicyjnym.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc