25 kwietnia US Army poinformowała o przeprowadzeniu udanego testu poligonowego bezzałogowej wyrzutni Autonomous Multi-domain Launcher (AML) polowego systemu rakietowego GMLRS/ATACMS/PrSM.
Wyrzutnia AML (autonomiczna wielodomenowa wyrzutnia) przeszła z powodzeniem test odpalenia pocisków 227 mm na poligonie Yuma Proving Ground w stanie Arizona. Było to strzelanie z wykorzystaniem rakiety ćwiczebnych M28 o zredukowanym zasięgu. W czasie prób zużyto sześć rakiet. Testy zorganizowały dowództwa U.S. Army Combat Capabilities Development Command Aviation & Missile Center i Ground Vehicle Systems Center. W trakcie kilkudniowej serii testów bezzałogowa platforma AML zademonstrowała każdy z oferowanych trybów mobilności: jazdę w trybie zdalnie sterowanym, nawigację wg punktów orientacyjnych i jazdę w konwoju. Próby ogniowe były zwieńczeniem serii innych testów. Przeprowadzali je żołnierze z 1-181. pułku artylerii Gwardii Narodowej stanu Tennessee. Lucas Hunter, kierownik projektu AML w DEVCOM AvMC, powiedział, że „Zespół pilnie pracował przez ostatnie cztery lata, aby osiągnąć ten kamień milowy, jakim jest wystrzelenie pocisku rakietowego z w pełni zautomatyzowanej platformy”. Dodał, że zespół odpowiedzialny za realizację programu jest zadowolony z wyniku testów, oznacza on bowiem, że program AML potwierdza nabyte kompetencje zespołu i jego zdolność do łączenia wysiłków różnych ośrodków badawczych i przemysłowych w celu zaspokojenia potrzeb US Army. Jak stwierdził Hunter, „Zespół AML wykorzystał trzy kluczowe inwestycje US Army w rozwój nowych technologii, takie, jak: wieloprowadnicową wyrzutnię artylerii polowej, system autonomizacji pojazdów wojskowych oraz bezpieczne zaawansowane taktyczne zasilanie mobilne, aby szybko i tanio opracować wyrzutnię AML”. Kolejnym etapem testów ma być udział AML w organizowanym dwa razy w roku ćwiczeniach „Valiant Shield”, z których najbliższe odbędą się latem br.
W próbach nadal nie uczestniczyła docelowa wyrzutnia AML, a jedynie zmodyfikowana M142 HIMARS, tyle, że z bezzałogową kabiną i innymi urządzeniami związanymi z ubezzałogowieniem platformy. Docelowa wyrzutnia AML ma być całkowicie nowa i być jakoby przystosowana do zamontowania trzech pakietów amunicyjnych (po sześć pocisków GMLRS lub dwa pociski PrSM w każdym) w porównaniu z jednym na M142 lub dwoma na gąsienicowym nośniku M270A2. Opracowanie podobnego systemu finansuje Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki, tyle, że na zmodyfikowanym podwoziu pojazdu taktycznego JLTV i tylko z jednym modułem amunicyjnym.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu