Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zamawiają pociski GMLRS

Fot. US Army

10 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy ramowej z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji kolejnej partii kierowanych pocisków rodziny GMLRS przeznaczonych do wyrzutni M142 HIMARS oraz M270 MLRS.

Majowe zamówienie ma maksymalną wartość 332,1 mln USD i ma zostać zrealizowane do października 2027 roku. W momencie podpisania nie uruchomiono finansowania – poszczególne partie produkcyjne będą kupowane w ramach osobnych umów wykonawczych. Tego typu procedura (brak wskazania finansowania) jest standardem w ciągu ostatnich dwóch lat – łącznie, od października 2022 roku, zamówiono pociski za kwotę ponad 5,5 mld USD. Powyższe zamówienie stanowi element odbudowy zapasów magazynowych, które zostały uszczuplone w ramach programu pomocy wojskowej dla Ukrainy, a także w ramach realizacji umów eksportowych (poprzez procedurę FMS).

Dotychczas producent dostarczył ponad 60 tys. pocisków GMLRS różnych odmian, które trafiły do amerykańskich sił zbrojnych oraz klientów eksportowych. Portfel zamówień przekracza ponad 20 tys. Od ostatnich miesięcy amunicja tego typu jest systematycznie dostarczana na Ukrainę, gdzie jest wykorzystywana (z sukcesami) przez Siły Zbrojne Ukrainy do walki z siłami rosyjskimi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc