Zaloguj

Transportowy Dragon na orbicie

Fot. SpaceX

26 listopada z Centrum Lotów Kosmicznych znajdującym się na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5 należąca do firmy SpaceX. Jej głównym zadaniem było wyniesienie na orbitę okołoziemską statku transportowego Cargo Dragon.

Celem dla statku Cargo Dragon C211 (dla którego jest to pierwszy lot w przestrzeń) jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS. Dokowanie zaplanowano w ciągu 27 listopada. Wśród ładunków, które trafiły na stację wymienia się drugą parę nowych paneli słonecznych, a także sprzęt niezbędny do realizacji serii eksperymentów na orbicie. Dodatkowo Cargo Dragon dostarczy zapasy dla załogi przebywającej na ISS. Poza tym misja obejmuję transport partii mikrosatelitów zbudowanych przez ośrodki badawcze oraz uniwersyteckie z Włoch, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Indonezji, Brazylii oraz Tajwanu.

Misja CRS-26 z dwóch powodów. SpaceX wykorzystało w niej fabrycznie nowy statek Cargo Dragon C211, dla którego to pierwszy lot w przestrzeń. Dotychczas pięć misji transportowych wykonały dwa inne Dragony (C208, który zrealizował trzy loty i C209, dwa loty). Także I stopień rakiety nośnej Falcon 9 Block 5 (nr B1076) wykonał swój pierwszy lot – po wystrzeleniu wylądował na barce pływającej Just Read the Instructions.

Realizacja umów zawieranych z administracją federalną Stanów Zjednoczonych do ważny element działalności firmy SpaceX. Z usług korzystają NASA, a także US Space Force czy też Narodowe Biuro Rozpoznawcze. Dodatkowo amerykańska firma oferuje swoje usługi innym (potencjalnym) klientom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc