Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

T-80UM-2 z aktywnym systemem samoobrony Drozd zniszczony na Ukrainie

Pierwsze potwierdzenie wykorzystania przez Rosjan czołgów z aktywnym systemem ochrony na Ukrainie ‒ tym razem Drozd nie pomógł załodze T-80UM-2. Fot. Internet.

18 marca w Internecie pojawiło się zdjęcie, na którym widać  przynajmniej kilka zniszczonych rosyjskich wozów bojowych i pojazdów logistycznych. Jednym z nich jest najwyraźniej czołg T-80 w wersji UM-2, wyposażony w aktywny system samoobrony Drozd.

Czołg został sfotografowany w obwodzie sumskim, niedaleko miejscowości Trościaniec. Na zdjęciu widzimy wóz z oderwaną, przekrzywioną wieżą. Na jej prawej burcie widoczne są elementy aktywnego systemu ochrony pojazdu 1030M-01 Drozd, opracowanego jeszcze w czasach sowieckich i przyjętego do uzbrojenia w roku 1983. Drozd, nie pomógł załodze w przetrwaniu starcia. Trudno powiedzieć, czy w ogóle był sprawny, a jeśli był, to czy był aktywny. Być może po prostu zadziałać nie mógł ‒ w rejonie, w którym wykonano fotografię, ostrzał w ostatnich dniach prowadziła głównie ukraińska artyleria, a granatu artyleryjskiego czy rakiety polowego systemu rakietowego Drozd przechwycić nie może.

Czołg T-80UM-2 z systemem Drozd podczas pokazu dynamicznego na wystawie uzbrojenia w Omsku pod koniec lat 90. Fot. Internet.

1030M-01 Drozd to aktywny system ochrony pojazdu, opracowany w ZSRS w latach 1977-1983 w CKIB SOO, OKB TZE z Tuły i KB Transmasz z Omska. Sam Drozd składa się z dwóch zestawów detektorów radiolokacyjnych, umieszczanych na obu burtach wieży nieco z tyłu. Są one w stanie obserwować obszar o powierzchni 330 m². Podobnie, lecz przed detektorami, rozmieszczone są wyrzutnie 107 mm efektorów, rażących zwalczany pocisk (ppk lub pocisk z granatnika ppanc. o prędkości do 700 m/s) za pomocą detonacji głowicy odłamkowej. Każdy z bloków mieści cztery takie przeciwpociski i może zwalczać zagrożenie w zakresie +/-40° w azymucie i -6° do +20° w pionie. Prawdopodobieństwo trafienia pocisku przeciwpancernego ma wynosić, wg oficjalnych danych, ok. 70% (wg niektórych źródeł nawet 78% dla granatników ppanc. i 100% dla ppk, choć dotyczy to wyników testów z lat 80.), a zasięg przeciwpocisków sięga 6-7 m (w takiej odległości od czołgu zwalczane są pociski przeciwpancerne). Czas między wystrzeleniem kolejnych przeciwpocisków wynosi 0,35 s. Wewnątrz czołgu znajduje się system kierowania ogniem wraz z panelem sterowania. System może działać w trybie czuwania do 8 godzin. Całkowita masa systemu wraz z lekkim opancerzeniem elementów zewnętrznych (chroni przed pociskami 12,7 mm) wynosi ok. 1000 kg. Po pomyślnych badaniach państwowych w latach 1982-83 Drod został wprowadzony do wyposażenia czołgów T-55A (otrzymały oznaczenie T-55AD), używanych przez sowiecką piechotę morską. Modernizacji miało zostać poddanych być może nawet 800 czołgów (wg niektórych źródeł tylko 250). Poza tym z 1030M-01 Drozd zintegrowano również T-62 (1984 r.) i T-80UM-2 (1998 r.). Od 1984 pracowano nad udoskonalonym systemem Drozd-2 (miał on zwalczać pociski o prędkości do 1200 m/s, a więc także niektóre typy starszych pocisków podkalibrowych), zaś od 1993 r. nad lekką wersją systemu dla pojazdów lekko opancerzonych. Wyniki prac nie są jednak dokładnie znane. Ile T-80UM-2 z Drozdem skompletowano ‒ nie wiadomo, wielu specjalistów skłania się ku temu, że jedynie pojedyncze egzemplarze doświadczalne.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc