Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bayraktary w komplecie

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

16 maja w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbyła się uroczystość dostawy czwartego (i ostatniego) zestawu bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2.

W powyższej uroczystości wziął udział Sekretarz Stanu w MON Paweł Bejda, przedstawiciele Sił Zbrojnych oraz producenta – tureckiej firmy Baykar Makina. Umowa, motywowana pilną potrzebą operacyjną, została podpisana 24 maja 2021 roku. Ogółem transakcja obejmowała 24 aparaty latające Bayraktar TB2 wraz ze stacjami radiolokacyjnymi Leonardo Osprey 30, optoelektronicznymi głowicami obserwacyjnymi MX-15 EO/IR czy zestawem uzbrojenia podwieszanego. Pakiet obejmował także transfer technologii przeznaczonej do utworzenia na terenie kraju lokalnego centrum serwisowego, stanowiska kierowania oraz retransmisji sygnałów (umożliwiających wykonywanie lotów z dala od naziemnych stanowisk kierowania).

Jak podkreślił Paweł Bejda, Sekretarz Stanu w MON, Siły Zbrojne RP pozyskały system, który ma możliwość rozpoznania obrazowego oraz wykonania uderzeń na cele naziemne. Rozpoznanie obrazowe jest prowadzone w oparciu o jedną z najlepszych w swojej klasie głowicę elektro-optyczną. System Bayraktar jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.

Pierwszy zestaw trafił do Polski w 2022 roku, a dwa kolejne w 2023 roku. Siły Zbrojne RP stały się pierwszym eksportowym użytkownikiem Bayraktarów TB2 w NATO. Od samego początku strona polska podkreślała, że cała realizacja zamówienia odbywa się zgodnie z uzgodnionym harmonogramem. Dostarczony sprzęt jest eksploatowany na obszarze kraju – nieoficjalnie maszyny operują na wschodzie i północnym-wschodzie wspierając nadzór nad granicą Polski z Białorusią oraz Obwodem Królewieckim.

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Zakup Bayraktarów TB2 stanowi jeden z większych programów rozbudowy potencjału bezzałogowych aparatów latających eksploatowanych przez Wojsko Polskie. Poza nimi doszło do podpisania umowy na leasing dwóch (nieuzbrojonych) MQ-9A Reaper, a obecnie Agencja Uzbrojenia prowadzi negocjacje z General Atomics w sprawie zakupu partii bojowych bezzałogowych aparatów latających MQ-9B SkyGuardian poprzez procedurę DCS. Uzupełnieniem całości ma być także zakup aparatów latających, które kryją się pod kryptonimem Gryf.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc