Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy kupią wyrzutnie M142 HIMARS dla Ukrainy

Fot. USMC

10 maja amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu ukraińskiego zapytania ofertowego w sprawie możliwości zakupu dodatkowych artyleryjskich wyrzutni rakietowych Lockheed Martin M142 HIMARS.

Jak wskazuje upubliczniona informacja, mowa o trzech wyrzutniach, które wraz z niezbędnym pakietem dodatkowym mają kosztować do 30 mln USD. Powyższa transakcja, realizowana poprzez procedurę FMS, ma zostać sfinansowana przez rząd Republiki Federalnej Niemiec. Same wyrzutnie mają pochodzić z zasobów armii amerykańskiej, co może oznaczać szybką dostawę na pole walki.

Dotychczas wyrzutnie M142 HIMARS były dostarczane na Ukrainę w formie amerykańskiej pomocy wojskowej (po raz pierwszy ogłoszono to 1 czerwca 2022 roku). Jak wskazują publiczne dane Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, transfer objął ponad 40 egzemplarzy. Kilka z nich odniosło uszkodzenia, a przynajmniej jedna została zniszczona. Od samego początku użycia system wniósł nową jakość w działania Sił Zbrojnych Ukrainy na froncie niszcząc zarówno cele punktowe jak i ważne obiekty w głębi ugrupowania sił rosyjskich.

Ukraina jest trzecim państwem Europy, które eksploatuje system M142 HIMARS. Poza nią mowa o Rumuni oraz Polsce, które zamówiły broń poprzez procedurę FMS. Dodatkowo międzyrządowe umowy ze Stanami Zjednoczonymi zawarły już Łotwa, Estonia i Litwa, a niewykluczone, że dołączą także Włosi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc