Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Duńskie czołgi Leopard 1A5DK dla Ukrainy już wkrótce

Ukraina otrzyma pierwsze czołgi Leopard 1A5 w ciągu najbliższych tygodni. Prawdopodobnie będą to wozy wcześniej używane przez Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Królestwa Danii. Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Danii.

14 kwietnia pełniący obowiązki ministra obrony Królestwa Danii Troels Lund Poulsen zapowiedział, że Siły Zbrojne Ukrainy niebawem otrzymają eks-duńskie czołgi Leopard 1A5.

Deklaracja została wypowiedziana podczas wizyty w, należącym do niemieckiej firmy FFG Flensburger Fahrzeugbau GmbH, gdzie Poulsen przewodził szerszej delegacji duńskiej (weszli w jej skład m.in. członkowie parlamentarnych komisji obrony i spraw zagranicznych). Poulsen powiedział, że pierwsze Leopardy 1A5 będą gotowe do służby w ciągu najbliższych tygodni. Egzemplarze te posłużą do szkolenia ukraińskich czołgistów i techników mających zapewnić poprawne funkcjonowanie pojazdów. Ma to być możliwe dzięki sprawnej realizacji przeglądów i remontów w zakładzie we Flensburgu, co mogli obserwować członkowie duńskiej delegacji.

Poulsen potwierdził, że do końca roku Ukraina miałaby otrzymać ok. 80 czołgów (82÷88 wozów, czyli dwa bataliony), a w przyszłym roku około setkę. Program przekazywania Leopardów 1A5 Siłom Zbrojnym Ukrainy realizowany jest przez grupę trzech państw: Danię, Holandię i Niemcy. Oprócz czołgów, państwa te przekażą Ukrainie również amunicję, części zamienne oraz pakiet usług związanych ze szkoleniem załóg i techników.

Kilka dni wcześniej Poulsen miał spotkać się z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem, który miał podziękować za duńską pomoc, w tym tą dopiero deklarowaną i przygotowywaną, jak Leopardy 1A5DK. Poulsen powiedział, że „jest to pomoc, której domagają się Ukraińcy i która dobrze pasuje do innego ukraińskiego uzbrojenia”.

WIDEO: https://twitter.com/BotschafterDK/

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc