Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szósty MH-60R Seahawk w Indiach

Fot. Marynarka Wojenna Indii

5 stycznia Ambasada Stanów Zjednoczonych w Indiach poinformowała, że strona amerykańska dostarczyła do tego azjatyckiego państwa (w grudniu 2023 roku) szósty egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca pokładowego Lockheed Martin MH-60R Seahawk.

Łącznie, poprzez procedurę FMS, Indie zamówiły 24 śmigłowce tego typu. Ich dostawy do kraju zostały zapoczątkowane w lipcu 2022 roku. Kontrakt produkcyjny ma zostać zrealizowany do października 2024 roku, jednak harmonogram dostaw do Indii nie został dotychczas ujawniony. Nowe maszyny mają zastąpić w lotnictwie morskim obecnie eksploatowane Westland Sea King Mk 42B. Nie jest przy tym wykluczone, że w najbliższych latach Indie będą kontynuować zakupy MH-60R Seahawk, co jest związane z rosnącymi potrzebami operacyjnymi.

Dotychczas korporacja Lockheed Martin dostarczyła ponad 330 seryjnych śmigłowców MH-60R Seahawk, które trafiły do lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych, Danii, Australii, Indii oraz Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo zamówienia na nie złożyły Grecja, Republika Korei, Hiszpania oraz Norwegia. Jak wskazują dane, obecnie program dysponuje twardymi zamówieniami na około 60 egzemplarzy seryjnych, w większości przeznaczonymi na eksport. W lutym Amerykanie mają dostarczyć pierwsze trzy MH-60R Seahawk do nowego użytkownika – Grecji (obecnie umowa obejmuje cztery maszyny z opcją na trzy kolejne).

Obok produkcji Lockheed Martin, we wsparciu administracji federalnej Stanów Zjednoczonych, prowadzi działania marketingowe, które mogą zaowocować nowymi kontraktami eksportowymi. Wśród potencjalnych kierunków wymienia się m.in. kolejne państwa skandynawskie (najprawdopodobniej mowa o Szwecji), Polskę, Rumunię oraz kraje Azji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc