Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Postępy programu MH-60R Seahawk dla Indii

Zgodnie z planami, w trzecim kwartale bieżącego roku Indie odbiorą formalnie pierwsze trzy wielozadaniowe śmigłowce pokładowe MH-60R Seahawk. Fot. Lockheed Martin

9 marca media indyjskie, bazując na informacjach z Ministerstwa Obrony tego kraju, poinformowały o postępach w programie zakupu i dostaw wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Lockheed Martin MH-60R Seahawk.

Pomimo faktu prezentacji przez producenta pierwszego egzemplarza w barwach indyjskiego lotnictwa morskiego w grudniu ubiegłego roku, przekazanie pierwszych trzech MH-60R Seahawk nastąpi formalnie w okresie trzeciego kwartału tego roku. Powyższe śmigłowce będą służyć do szkolenia personelu na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki – pierwsza grupa pilotów, operatorów systemów pokładowych oraz techników ma wkrótce zostać wysłana z Indii w tym celu. Dotychczas rząd indyjski nie poinformował o harmonogramie dostaw kolejnych 21 wiropłatów. Zgodnie z dokumentacją Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych produkcja śmigłowców dla Indii zakończy się do września 2024 roku.

Zgodnie z zapisami międzyrządowej umowy pomiędzy Indiami a Stanami Zjednoczonymi, w celu przyspieszenia procesu szkolenia, Amerykanie przekazali trzy MH-60R Seahawk znajdujące się w produkcji Indiom. W ramach transakcji wiązanej, Indie sfinansowały (na mocy umowy z maja 2020 roku) trzy nowe śmigłowce US Navy. Pomimo faktu, że pierwszy z nich został zaprezentowany przez korporację Lockheed Martin w grudniu zeszłego roku, maszyny muszą przejść jeszcze proces modyfikacji wyposażenia pokładowego zgodnie z konfiguracją zamówioną przez Indie. Wśród nowości wymienia się (nieoficjalnie) integrację z kierowanymi pociskami przeciwokrętowymi Kongsberg NSM.

W indyjskim lotnictwie morskim MH-60R Seahawk zastąpią obecnie eksploatowane śmigłowce pokładowe Westland Sea King. Obecnie wiropłaty tego typu służą w Stanach Zjednoczonych, Australii, Arabii Saudyjskiej oraz Danii. Dodatkowo siedem egzemplarzy zamówiła Grecja, a wkrótce umowę podpisze także Republika Korei (na dwanaście sztuk). Co ważne, konstrukcja jest także promowana w Polsce, gdzie w ramach programu Kondor Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych na potrzeby Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Postępy programu MH-60R Seahawk dla Indii”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc