Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy programu MH-60R Seahawk dla Indii

Zgodnie z planami, w trzecim kwartale bieżącego roku Indie odbiorą formalnie pierwsze trzy wielozadaniowe śmigłowce pokładowe MH-60R Seahawk. Fot. Lockheed Martin

9 marca media indyjskie, bazując na informacjach z Ministerstwa Obrony tego kraju, poinformowały o postępach w programie zakupu i dostaw wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Lockheed Martin MH-60R Seahawk.

Pomimo faktu prezentacji przez producenta pierwszego egzemplarza w barwach indyjskiego lotnictwa morskiego w grudniu ubiegłego roku, przekazanie pierwszych trzech MH-60R Seahawk nastąpi formalnie w okresie trzeciego kwartału tego roku. Powyższe śmigłowce będą służyć do szkolenia personelu na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki – pierwsza grupa pilotów, operatorów systemów pokładowych oraz techników ma wkrótce zostać wysłana z Indii w tym celu. Dotychczas rząd indyjski nie poinformował o harmonogramie dostaw kolejnych 21 wiropłatów. Zgodnie z dokumentacją Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych produkcja śmigłowców dla Indii zakończy się do września 2024 roku.

Zgodnie z zapisami międzyrządowej umowy pomiędzy Indiami a Stanami Zjednoczonymi, w celu przyspieszenia procesu szkolenia, Amerykanie przekazali trzy MH-60R Seahawk znajdujące się w produkcji Indiom. W ramach transakcji wiązanej, Indie sfinansowały (na mocy umowy z maja 2020 roku) trzy nowe śmigłowce US Navy. Pomimo faktu, że pierwszy z nich został zaprezentowany przez korporację Lockheed Martin w grudniu zeszłego roku, maszyny muszą przejść jeszcze proces modyfikacji wyposażenia pokładowego zgodnie z konfiguracją zamówioną przez Indie. Wśród nowości wymienia się (nieoficjalnie) integrację z kierowanymi pociskami przeciwokrętowymi Kongsberg NSM.

W indyjskim lotnictwie morskim MH-60R Seahawk zastąpią obecnie eksploatowane śmigłowce pokładowe Westland Sea King. Obecnie wiropłaty tego typu służą w Stanach Zjednoczonych, Australii, Arabii Saudyjskiej oraz Danii. Dodatkowo siedem egzemplarzy zamówiła Grecja, a wkrótce umowę podpisze także Republika Korei (na dwanaście sztuk). Co ważne, konstrukcja jest także promowana w Polsce, gdzie w ramach programu Kondor Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych na potrzeby Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Postępy programu MH-60R Seahawk dla Indii”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc