Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Su-57 zamiast F-35 w Turcji?

28 maja prasa turecka poinformowała, że zaostrzający się spór polityczny na linii Turcja i Stany Zjednoczonych dotyczący m.in. wprowadzenia embarga na dostawy wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II może spowodować zmianę dostawcy maszyn tej klasy.

Władze w Ankarze mogą bowiem wykorzystać precedens, w postaci zakupu systemu S-400, dla dalszego zacieśnienia kooperacji wojskowej z Rosją – w tym wypadku możliwe byłyby negocjacje w sprawie zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych Su-57, które obecnie są wdrażane do eksploatacji w rosyjskim lotnictwie wojskowym. Dodatkowo rosyjska technologia mogłaby zostać wykorzystana w opracowaniu samolotu bojowego TF-X, który ma stać się głównym orężem tureckiego lotnictwa w połowie bieżącego wieku.

Według planów Turcy mają odebrać formalnie pierwsze F-35 Lightning II w czerwcu bieżącego roku, trafią do bazy lotniczej Luke, gdzie będą wykorzystywane do szkolenia personelu. Łączne zapotrzebowanie opiewa na 100 F-35A, jednak może zostać zwiększone o około 32 F-35B, przeznaczone dla okrętów lotniczych. Po wyborze systemu S-400, a także ochłodzeniu politycznym, w amerykańskim Kongresie pojawiły się głosy odnośnie wprowadzenia embarga na dostawy nowych samolotów.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Rosji
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc