Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Stawiając na współpracę

Fot. DWOT

14 lipca br. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu gościła oficjalna delegacja Gwardii Narodowej Stanu West Virginia na czele z Dowódcą gen. Williamem E. Crane’em. Celem spotkania było omówienie dotychczasowej współpracy i wymiana doświadczeń.

Wojska Obrony Terytorialnej od samego początku formowania rozwijają współpracę z Gwardią Narodową USA – głównie ze stanów Illinois i West Virginia. Współpraca ma charakter doradczy i szkoleniowy. Obejmuje ona również udział w ćwiczeniach i działaniach wspierających społeczności lokalne.

14 lipca 2023 r. w Dowództwie WOT w Zegrzu gościła delegacja Gwardii Narodowej Stanu West Virginia na czele z dowódcą Formacji gen. Williamem E. Crane’em. W ramach wizyty Dowódcy omówili dotychczasową współpracę pomiędzy Formacjami. Podczas wymiany doświadczeń rozważano potencjalne rozszerzenie współpracy o nowe obszary. Omówiono również współczesne zagrożenia występujące na wschodniej flance NATO.

Fot. DWOT

Jak podkreśla Dowódca Terytorialsów gen. bryg. Maciej Klisz – współpraca z Gwardią Narodową Stanu West Virginia, a szczególnie z Panem gen. Crane’em rozpoczęła się jeszcze w czasie mojej służby w wojskach specjalnych. Współpraca w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej skupia się na innych obszarach, niż te doskonalone przez wojska specjalne, ale wszystkie one zawierają się w obszarze operacji niekonwencjonalnych. Stąd kontynuacja współpracy w ramach WOT, ale również otwarcie nowych kierunków. Wojna w Ukrainie pokazała, że formacje terytorialne i ochotnicze odgrywają ważną rolę w budowaniu odporności państwa (resilience), ale również mają do wykonania swoje zadania w przygotowaniu nowoczesnego ruchu oporu (resistance).

Wprawdzie głównym partnerem Polski w ramach prowadzonego przez Stany Zjednoczone Ameryki programu współpracy State Partnership Program (SPP) jest Gwardia Narodowa Stanu Illinois, ale WOT w związku z rozwijaniem zdolności Unconventional Warfare od 2017 r. rozwija współpracę również z Gwardia Narodową Stanu West Virginia. W ramach dotychczasowej współpracy, już od początku powstania WOT Terytorialsi uczestniczą m.in. w ćwiczeniu pk. "Ridge Runner", którego celem jest stworzenie specyficznego i realnie funkcjonującego środowiska operacyjnego, oddającego uwarunkowania współczesnych wielodomenowych konfliktów hybrydowych i asymetrycznych. Współpraca z naszymi amerykańskimi odpowiednikami pozwala na wymianę i czerpanie z ich doświadczeń oraz dalszy, intensywny rozwój formacji.

Autor: mjr Witold Sura Rzecznik Prasowy DWOT

Źródło: informacja prasowa DWOT

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc