Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tak się szkolą terytorialsi! [WIDEO]

Fot. DWOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowało krótki film pokazujący jak wygląda szkolenie żołnierzy WOT podczas realizowanych kursów, ćwiczeń i szkoleń. Blisko dwuminutowy film pokazuje jak wygląda codzienna służba i szkolenie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

- Przygotowany film pokazuje jak w Centrum Szkolenia WOT wygląda szkolenie żołnierzy, instruktorów i specjalistów na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. – powiedział płk dr Przemysław Żukowski, komendant CSWOT.

Film ukazuje poziom wyszkolenia żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej, który przychodzi do macierzystej jednostki, przebiera się w mundur, a następnie wraz ze swoimi współtowarzyszami rozpoczyna szkolenie specjalistyczne tożsame dla formacji Wojsk Obrony Terytorialnej – działania „Wspaniałej Dwunastki”.

- W codziennej służbie stale rozwijamy kwalifikacje i umiejętności kadry dydaktycznej, wyciągamy wnioski i doświadczenia z realizowanych kursów oraz współpracy z wojskami sojuszniczymi czy obserwacji wynikających z wojny na Ukrainie. Dzięki nim podnosimy poziom realizowanych kursów i szkoleń oraz dokonujemy ich aktualizacji, a nasze Centrum Szkolenia określane jest jako miejsce, w którym najlepsi szkolą najlepszych. – podsumował płk dr Przemysław Żukowski.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizuje obecnie ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń specjalistycznych, instruktorskich oraz dowódczych. Tylko w 2023 roku zorganizowano tam ponad 130 edycji różnorodnych kursów i szkoleń, w ramach których przeszkolono ponad 2,5 tyś osób. CSWOT stało się także jedynym miejscem w kraju gdzie realizowane są m.in. kursy specjalistyczne operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, instruktorów granatników M-72 czy szkolenia instruktorów i operatorów systemu amunicji krążącej Warmate.

***

"Wspaniała Dwunastka" - sekcja lekkiej piechoty, która jest podstawowym elementem bojowym Wojsk  Obrony Terytorialnej. To zespół dwunastu terytorialsów, z których każdy specjalizuje się określonymi kompetencjami czyniąc sekcję kompleksową. „Wspaniała Dwunastka” jest strukturą optymalną z punktu widzenia ciągłości procesu szkolenia, jest w niej bowiem miejsce na bardzo doświadczonych żołnierzy w swojej specjalności, jak i na tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z wojskiem. Sekcje łącza się w plutony, te zaś wchodzą w skład kompanii.

Źródło: informacja prasowa CSWOT

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc