Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Debiut karabinka MSBS Grot w wersji A3 na konferencji GROTowisko 2024

Fot. DWOT

Prezentacja wersji A3 karabinka MSBS GROT była zdecydowanie najbardziej wyczekiwanym momentem GROTowiska 2024. Jego młodsi bracia (wersje A1 i A2) nie zawiedli natomiast na strzelnicy Bellona w Maryninie, gdzie w zawodach strzeleckich wzięło udział blisko dwustu zawodników. GROTowisko już po raz czwarty zorganizowało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej przy współpracy z Fabryką Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. Służy ono wymianie doświadczeń pomiędzy żołnierzami użytkującymi karabinek MSBS GROT, a jego producentem.

GROTowisko 2024 rozpoczęły w piątek 21 czerwca zawody dowódców batalionów. Dzień później na konferencji eksperckiej w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu spotkało się Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, kierownictwo Fabryki Broni oraz użytkownicy, instruktorzy strzelectwa i konstruktorzy karabinka MSBS GROT. Podczas spotkania zademonstrowano jego najnowszą wersję - A3.

Fot. Mariusz Cielma

- Dokładamy wszelkich starań, żeby spełniać oczekiwania i rozwijać tę konstrukcję. Każda broń ewoluuje i powstają jej udoskonalone wersje. Karabinek Grot przeszedł testy wstępne, kwalifikacyjne, testy w akredytowanych jednostkach testujących, ale najistotniejszy jest test w rękach żołnierza, który użytkuje go m.in. na poligonie. Dlatego tak ważny dla nas jest kontakt z użytkownikiem końcowym – żołnierzem, który używa GROT-a i pochodzący od niego komunikat zwrotny. Wersja A3 karabinka jest naszą propozycją dla wojska, uwzględniającą także głos użytkownika końcowego" – podkreślał podczas konferencji Seweryn Figurski, p.o. Prezesa Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Jak podkreślają uczestnicy, GROTowisko jest świetną okazją zarówno dla producenta jak i użytkowników karabinka MSBS GROT do omówienia wniosków związanych z wdrażaniem broni do wojska i jego eksploatacją. Tym bardziej, że Dowództwo WOT jest instytucją ekspercką dla Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej GROT.

- Efekty naszych rozmów, wymiany doświadczeń pozwolą nam dalej wspólnie rozwijać tę broń. Konferencja z producentem ma szczególne znaczenie dla WOT, dla której karabinek MSBS BROT jest podstawową bronią strzelecką" – powiedział dowódca WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk.

Fot. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom

W niedzielnych zmaganiach na strzelnicy Bellona w Maryninie spotkało się łącznie blisko dwustu zawodników, w tym reprezentanci brygad Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych, startujący w pełnym rynsztunku bojowym, ale też cywilni strzelcy. Zawodnicy brali udział w kilku konkurencjach: indywidualnych,  zbiorowych, strzelaniach dynamicznych z różnej broni, podstawowych i dodatkowych.

Zawody zakończyło wręczenie nagród. Zwycięzcom, zarówno strzelcom cywilnym, jak i wojskowym gratulowali gen. bryg. Krzysztof Stańczyk oraz prezes Fabryki Broni -  Seweryn Figurski. Na najlepszych czekały puchary, dyplomy gratulacyjne oraz nagrody.

Fot. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom

Fot. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom

Tegoroczne GROTowisko było także okazją do zaprezentowania nowoczesnych rozwiązań wykorzystywanych w polskich siłach zbrojnych, w tym produkowanych przez spółki  Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Na stoisku Fabryki Broni, pojawiło się wiele osób zainteresowanych rodzimymi konstrukcjami.

Na zakończenie wydarzenia przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Fabryki Broni zapewnili, że wkrótce rozpoczną rozmowy na temat organizacji kolejnej edycji wydarzenia - GROTowiska 2025.

***

Karabinek MSBS GROT powstał w ramach wojskowego projektu TYTAN. Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala na szybką wymianę kluczowych modułów, jak lufy ze zintegrowaną komorą gazową, komory spustowej z mechanizmem spustowym czy kolby. Dzięki temu można szybko dostosować broń do konkretnego odbiorcy i konkretnych potrzeb. Te wszystkie cechy można osiągnąć zarówno w układzie klasycznym i bezkolbowym dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Karabinki MSBS GROT od 2017 roku znajdują się na wyposażeniu polskiej armii (ponad 120 600 dostarczonych).

W ramach wsparcia udzielonego przez polski rząd, GROT-y trafiły także na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy, gdzie sprawdzają się w boju. W 2022 roku Fabryka Broni dostarczyła karabinki MSBS GROT również do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz do jednego z krajów Afryki Wschodniej.

***

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.

Źródło: informacja prasowa Fabryki Broni „Łucznik” – Radom

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc