Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Siły Zbrojne Republiki Czeskiej wdrażają pistolet CZ P-10 C

Siły Zbrojne Republiki Czeskiej rozpoczęły przezbrajanie jednostek operacyjnych w nowe 9 mm pistolety samopowtarzalne CZ P-10 C. Fot. AČR

22 marca Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało, że żołnierze 4. Brygady Szybkiego Reagowania z Žatca, 43. pułku powietrznodesantowego z Chrudimia i 102. batalionu rozpoznawczego z Prostějova, wchodzącego w skład  53. pułku rozpoznania i walki elektronicznej z dowództwem w Opavie, rozpoczęli szkolenie strzeleckie z wykorzystaniem nowych 9 mm pistoletów CZ P-10 C.

Nowy kompaktowy pistolet samopowtarzalny, w układzie bezkurkowym i z mechanizmem spustowym SFDA, na nabój 9×19 mm, powstały w firmie Česka zbrojovka a.s. z Uherskiego Brodu, ma docelowo zastąpić w operacyjnych związkach taktycznych i jednostkach Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej (Armády České republiky) starsze pistolety CZ 75 SP-01 Phantom (CZ 75 II generacji, bazujący na szkielecie z polimerów, kurkowy, mechanizm spustowy SA/DA, w latach 2009-2016 zakupiono ich 13 447) na ten sam nabój.

21 000 pistoletów CZ P-10 C zostało zamówionych w ramach umowy ramowej zawartej pomiędzy Ministerstwem Obrony Republiki Czeskiej a Česką zbrojovką 21 kwietnia 2020 r. Obowiązuje ona do 2025 r., ma wartość 2,853 mld CZK brutto (ok. 570,6 mln PLN wg obecnego kursu) i obejmuje, poza wspomnianymi pistoletami, także 16 000 5,56 mm karabinków automatycznych BREN 2, 1600 40 mm granatników podwieszanych CZ 805 G1, 100 9 mm pistoletów maszynowych CZ Scorpion EVO3, a także zestawy do wykorzystania amunicji ćwiczebnej i samą amunicję tego typu.

Kolejny tysiąc pistoletów CZ P-10 C zamówiono w ramach aneksu do wspomnianej umowy ramowej, zawartego 9 marca 2022 r. Zwiększył on jej wartość o 1,427 mld CZK brutto (ok. 285 mln PLN) i dotyczy także zwiększenia dostaw karabinków automatycznych BREN 2 (liczby zamówionych egzemplarzy nie ujawniono).

Pistolet CZ P-10 C ma polimerowy szkielet, bezkurkowy mechanizm uderzeniowy, układ spustowy SFDA (Striker Fire Double Action). Ma długość 187±2 mm (wersja bez tłumika), długość lufy 102±2 mm i masę z pustym magazynkiem 745 g. Magazynek ma pojemność 15 nabojów. Fot. AČR

Pierwszy kontakt czeskich żołnierzy z nową bronią wypadł bardzo pozytywnie. Ocenili oni, że jest bardziej kompaktowy i ergonomiczny oraz łatwiejszych w użyciu od – bardzo zresztą dobrego – Phantoma.

Według komunikatu czeskiego resortu obrony, pistolety CZ P-10 C w odmianie standardowej trafiły już m.in. do żołnierzy 4. Brygady Szybkiego Reagowania (41. i 42. bataliony zmechanizowane i 44. batalion lekkiej piechoty zmotoryzowanej), a także do 74. batalionu zmechanizowanego z Bučovic (7. Brygada Zmechanizowana z dowództwem w Hranicach), zaś w odmianie z tłumikiem dźwięki do  43. pułku powietrznodesantowego z Chrudimia i 102. batalionu rozpoznawczego z Prostějova (53. pułk rozpoznania i walki elektronicznej z dowództwem w Opavie). Na kwiecień zaplanowane zostały dostawy kolejnych partii pistoletów, przede wszystkim do pododdziałów 7. Brygady Zmechanizowanej, w tym do 73. batalionu czołgów z Přáslavic. W kolejnych miesiącach swoje CZ 75 SP-01 Phantom wymienią na CZ P-10 C także żołnierze jednostek wsparcia: artylerzyści z 13. pułku artylerii z miejscowości Jince, logistycy z 14. pułku wsparcia logistycznego z Partdubic, saperzy z 15. pułku inżynieryjnego z Bechyni, chemicy z 31. pułku ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej z Liberca, a wreszcie lotnicy z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Čáslavia i przeciwlotnicy z 25. pułku rakietowego obrony przeciwlotniczej ze Strakonic oraz innych jednostek i pododdziałów.

Nowy pistolet zastępuje, równie udany, kompaktowy, acz nieco większy i cięższy, pistolet CZ 75 SP-01 Phantom na ten sam nabój 9×19 mm Para. Fot. AČR

Pełne przezbrojenie wszystkich jednostek operacyjnych w nowe pistolety powinno zakończyć się w 2024 r. Wycofane z nich CZ 75 SP-01 Phantom zostaną skierowane do pododdziałów aktywnej rezerwy i dowództw terytorialnych (14 wojewódzkich i miasto stołeczne Praha), gdzie zastąpią pistolety vz. 82 na nabój 9×18 mm Makarowa, pamiętające czasy Układu Warszawskiego (większość pistoletów tego typu, ponad 30 000, z zapasów magazynowych czeski rząd przekazał jeszcze zimą ub.r. Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Siły Zbrojne Republiki Czeskiej wdrażają pistolet CZ P-10 C”

  1. ktoś kto to pisał nie ma pojęcia o czym piszepo pierwsze wysłużone cz jakie są w służbie nie są na nabój 9mm Makarowa bo nie ma naboju Makarowa a nabój Siemina 9x18 .Makarow nie konstruował amunicji a broń .Więc nie ma takiego naboju do tego broń która będzie wymieniona jest na nabój 32 acp czyli 7.65x17 a nie na nabój 9x18 Siemina .Zatem dwie pomyłki autorze artykułu !!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc