Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia kupuje śmigłowce Airbusa

Rumuńska jednostka 0929 podpisała umowę na zakup od trzech do sześciu śmigłowców, które dostarczy koncern Airbus. Fot. Airbus

31 stycznia rumuńska jednostka wojskowa 0929 upubliczniła informację dotyczącą podpisania umowy z Airbus Helicopters Romania w sprawie zakupu partii wielozadaniowych śmigłowców przeznaczonych dla powyższej jednostki.

Postępowanie przetargowe ogłoszono 31 maja 2022 roku. Jego celem był zakup od trzech do sześciu wielozadaniowych śmigłowców transportowych, których głównym zadaniem będzie realizacja misji wsparcia operacji kontrterrorystycznych wykonywanych przez wojskowe służby specjalne. Ostatecznie w postępowaniu oferty złożyło dwóch oferentów. Umowa z Airbus Helicopters Romania została podpisana 25 stycznia bieżącego roku i ma ona wartość całkowitą 161 mln EUR. Obecnie brak szczegółów dotyczących faktycznej liczby zakontraktowanych śmigłowców. Dodatkowo producent nie komentuje, jaki typ został zaoferowany stronie rumuńskiej – najprawdopodobniej mowa o którymś z pary H215M lub H225M.

Jest to drugi, w ostatnich latach, zakup nowych wielozadaniowych śmigłowców na potrzeby rumuńskich służb porządku publicznego i bezpieczeństwa. W grudniu 2021 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamówiło sześć egzemplarzy Lockheed Martin S-70M Black Hawk, które dostarczą Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. W ubiegłym roku strona rumuńska ogłosiła chęć rozpoczęcia rozmów w sprawie rozszerzenia zamówienia o przynajmniej jeden dodatkowy śmigłowiec – wszystkie mają być skonfigurowane do zadań poszukiwawczo-ratowniczych.

Obecnie rumuńskie jednostki specjalne, znajdujące się w strukturach wojska, mogą liczyć na wsparcie śmigłowców IAR 330M/SOCAT, które mają już swoje lata i nie do końca spełniają wymogi współczesnego pola walki. Powyższy problem był już zauważony kilka lat temu, a uruchomienie postępowania było sygnalizowane na przełomie lat 2021/22.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc