Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia kupiła norweskie F-16AM/BM Fighting Falcon

Rumunia i Norwegia podpisały umowę w sprawie sprzedaży 32 norweskich F-16 nowemu użytkownikowi. Fot. USAF

4 listopada Ministerstwo Obrony Norwegii poinformowało o podpisaniu międzyrządowej umowy ze swoim odpowiednikiem w Rumunii w sprawie sprzedaży 32 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon.

Umowa ma wartość 388 mln EUR i obejmuje sprzedaż 32 samolotów wraz z niezbędnym wyposażeniem obsługowym oraz pakietem części zamiennych. Dodatkowo strona norweska przeprowadzi modyfikację maszyn do standardu M6.5.2 oraz zainstaluje wyposażenie dodatkowe zgodnie z wymaganiami nowych użytkowników. Wsparciem dla Norwegii będzie rząd Stanów Zjednoczonych, który wydał także niezbędną zgodę na reeksport sprzętu i usług. Pierwsze dostawy samolotów zaplanowano na II połowę 2023 roku, a całość trafi do nowego użytkownika do końca 2024 roku.

Nowe samoloty pozwolą na sformowanie dwóch eskadr wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej, które zastąpią obecnie eksploatowane MiG-i-21 LanceR. Zgodnie z dokumentacją, ich resursy mają pozwolić na służbę przez okres minimum dziesięciu lat – powyższy czas ma zostać wykorzystany przez Rumunię do zakupu i wdrożenia do eksploatacji fabrycznie nowych wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej – rząd jest zainteresowany zamówieniem Lockheed Martin F-35A Lightning II. Norweska agencja materiałowa NDMA zawarła już umowę z koncernem Kongsberg w sprawie realizacji usługi obsług i przygotowania samolotów – ma ona wartość 21 mln USD, a prace prowadzone są w Kjeller.

Obecnie Rumunia dysponuje flotą siedemnastu samolotów Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon, które zostały odkupione z nadwyżek sprzętowych Portugalii. Ich dostawy zrealizowano w latach 2016-2021. Stanowią wyposażenie jeden z eskadr rumuńskiego lotnictwa wojskowego i po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej są intensywnie eksploatowane w celu zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Rumunii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc