Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne F-16 Fighting Falcon już w Rumunii

14 sierpnia w rumuńskiej 86. Bazie Lotniczej wylądowały dwa wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16AM Fighting Falcon – tym samym rozpoczęto proces dostaw drugiej transzy maszyn tego typu, które zostały zakupione w Portugalii. 

Przed dostawą samoloty przeszły proces modernizacji w ramach programu MLU do tego samego standardu co wcześniej zakupione F-16AM/BM. Łącznie Rumuni zamówili pięć dodatkowych F-16 Fighting Falcon – dwa kolejne mają zostać dostarczone pod koniec bieżącego roku, a ostatni egzemplarz na początku 2021 roku. Pozwoli to na całkowite przezbrojenie 53. Eskadry Myśliwskiej, która będzie dysponować siedemnastoma Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon. 

Rumunia jest drugim państwem Europy Centralnej, które wdrożyło do eksploatacji wielozadaniowe samoloty bojowe rodziny Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon. Wkrótce lista powiększy się o dwa kolejne - Bułgarię i Słowację. Oba, wzorem Polski, zdecydowały się jednak na zakup fabrycznie nowych samolotów. O ile Polska eksploatuje F-16C/D Block 52+ Advanced, tak Bułgaria i Słowacja zdecydowały się na Block 72. 

W przypadku Rumunii zakup 17 F-16AM/BM Fighting Falcon dopiero zaczyna proces modernizacji technicznej Sił Powietrznych. Rząd w Bukareszcie planuje kolejne zakupy wielozadaniowych samolotów bojowych – według koncepcji w najbliższych latach można spodziewać się zakupów fabrycznie nowych maszyn, w tym Lockheed Martin F-35A Lightning II. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły Powietrzne Rumunii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc