Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumuni stawiają na S-70M Black Hawk

Wygląda na to, że Rumunia stanie się drugim europejskim państwem, które zakupi śmigłowce rodziny S-70i Black Hawk produkowane w Mielcu. Fot. Lockheed Martin

11 października media rumuńskie poinformowały, że należący do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Inspektorat Sytuacji Nadzwyczajnych rozstrzygnął przetarg dotyczący zakupu dwunastu śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych. Zgodnie z decyzją administracyjną, zwycięstwo przyznano Polskim Zakładom Lotniczym Sp. z o.o. z Mielca.

Należąca do korporacji Lockheed Martin firma zaoferowała Rumunii wielozadaniowe śmigłowce S-70M Black Hawk. W pokonanym polu znalazł się koncern Leonardo, który oprotestował wyniki postępowania, a także Aibrus. Ten ostatni został wykluczony ze względu na niespełnianie wymagań przetargowych – oferta obejmowała dostawę jedynie ośmiu wiropłatów. Głównym argumentem stojącym za zwycięstwem PZL Mielec jest cena, która opiewa na 273 mln EUR. Leonardo swoje śmigłowce wycenił na kwotę 299 mln EUR.

Formalnie wybór oferty miał miejsce 17 września, jednak podpisanie umowy uniemożliwia protest, który 27 września złożył koncern Leonardo. Sprawę bada obecnie Narodowe Biuro Odwoławcze, które wyda werdykt w ciągu najbliższych tygodni. Przypomnijmy, otwarcie ofert miało miejsce 17 stycznia bieżącego roku. Model S-70M jest skierowany do odbiorców cywilnych i jest certyfikowany do realizacji zadań tego sektora.

W przypadku utrzymania rozstrzygnięcia, Rumunia ma szanse stać się drugim państwem europejskim, które zakupi śmigłowce rodziny S-70i Black Hawk. Obecnie siedem egzemplarzy jest eksploatowanych w Polsce (trzy w Policji i cztery w Siłach Zbrojnych). Dodatkowo cztery kolejne mają zostać zakupione na potrzeby Jednostki Wojskowej GROM. Sukces w Rumunii zbliży Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. do przekroczenia granicy 100 śmigłowców sprzedanych na rynkach – obecnie producent może pochwalić się sprzedażą blisko 80 egzemplarzy, a prowadzone działania marketingowe mogą szybko zwiększyć powyższą liczbę (poza Rumunią czy Polską można wymienić choćby Filipiny, które deklarują zakup około 15 kolejnych S-70i).

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rumuni stawiają na S-70M Black Hawk”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc