Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia na zakupach kolejnych śmigłowców wielozadaniowych

Rumunia ogłosiła nowe postępowanie przetargowe w sprawie zakupu do sześciu śmigłowców na potrzeby działań kontrterrorystycznych. W 2021 roku zamówiono pierwszych sześć S-70M Black Hawk, które mają trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Fot. Lockheed Martin

31 maja rumuńska jednostka wojskowa 0929 ogłosiła uruchomienie międzynarodowego postępowania przetargowego w sprawie zakupu do sześciu wielozadaniowych śmigłowców transportowych. Ich użytkownikiem będzie służba wywiadu.


Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia, Rumuni chcą zakupić od trzech do sześciu wielozadaniowych śmigłowców transportowych, których głównym zadaniem będzie realizacja wsparcia operacji kontrterrorystycznych – według upublicznionej dokumentacji, cztery maszyny miałyby zostać w ramach zamówienia bazowego, a kolejne dwie w opcji kontraktowej do wykorzystania w ciągu trzech lat od zawarcia umowy bazowej.. Zamawiający zakłada budżet do 176,6 mln USD bez VAT.

Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu (o charakterze ograniczonym) mają czas na składanie wniosków do 4 lipca. Obok ceny (40% punktów) pozostałymi czynnikami podlegającymi ocenie będą rozwiązania techniczne. Zamawiający przewiduje udział przynajmniej trzech oferentów.

Jest to kolejny, w ostatnich latach, przetarg na zakup na potrzeby rumuńskich służb porządku publicznego nowych śmigłowców wielozadaniowych kategorii średniej. W grudniu 2021 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tego kraju zamówiło pierwszą partię sześciu S-70M Black Hawk, które zostaną dostarczone przez należące do korporacji Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Dodatkowo umowa obejmuje jeszcze opcję na kolejnych sześć egzemplarzy tego typu. Biorąc pod uwagę zaangażowanie w rozbudowę zaplecza obsługowego oraz nawiązanie współpracy przemysłowej, S-70M Black Hawk mogą być także zaoferowane w nowym przetargu. Wśród głównych rywali należy wymienić europejskich producentów w postaci Leonardo oraz Airbusa.

Obecnie rumuńskie jednostki specjalne, znajdujące się w strukturach wojska, mogą liczyć na wsparcie śmigłowców IAR 330M/SOCAT, które mają już swoje lata i nie do końca spełniają wymogi współczesnego pola walki. Powyższy problem był już zauważony kilka lat temu, a uruchomienie postępowania było sygnalizowane na przełomie lat 2021/22.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rumunia na zakupach kolejnych śmigłowców wielozadaniowych”

  1. To oczywiście będzie batalia między Leonardo, Airbus i Mielec, ostatnio się udało, teraz będzie teoretycznie łatwiej jest rumuński partner, serwis dostają na miejscu, konkurencja szczególnie Airbus też będzie lepiej przygotowana.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc