Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumuńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamawia śmigłowce S-70 Black Hawk

Ilustracja: Lockheed Martin.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii podpisało dzisiaj czteroletnią umowę ramową z Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu (PZL Mielec), spółką Lockheed Martin na dostawę  śmigłowców Black Hawk nowej generacji, do 12 sztuk, , wyprodukowanych w Polsce i dostarczonych we współpracy z firmami Romaero i Deltamed.

Umowa na wyłączność z PZL Mielec, dotycząca dostaw śmigłowców morskich i lądowych, umożliwia rumuńskiemu Generalnemu Inspektoratowi Lotnictwa (IGAv) zamawianie partii śmigłowców z polskiej fabryki w okresie czterech lat. Śmigłowce będą mogły być skonfigurowane do operacji lądowych lub morskich.

"Wybór produkowanych w Polsce  śmigłowców Black Hawk ustanowi silną więź przemysłową pomiędzy naszym zakładem produkcyjnym w południowo-wschodniej Polsce a Rumunią" - powiedział Janusz Zakrecki, prezes zarządu i dyrektor naczelny PZL Mielec.

"Dziękujemy rządowi rumuńskiemu za zaufanie do śmigłowca Black Hawk oraz do umiejętności i zdolności naszych pracowników w Mielcu i europejskich partnerów w łańcuchu dostaw."

Zaprojektowany zgodnie z wymagającymi standardami wojskowymi, śmigłowiec S-70 Black Hawk jest platformą podwójnego zastosowania, która idealnie nadaje się do wykonywania trudnych misji dalekiego zasięgu i na dużych wysokościach przeprowadzanych przez rumuńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zarówno w zakresie akcji ratunkowych w przypadku katastrof, poszukiwania i ratownictwa, transportu medycznego, transportu ładunków zewnętrznych, gaszenia pożarów i  patrolowania akwenów morskich.

Kabina S-70 Black Hawk nabytych przez Rumunię, zarówno wariantów lądowych, jak i morskich, pomieści zestaw medyczny dostarczony przez doświadczonego integratora pojazdów ratowniczych przystosowanych do opieki nad pacjentami i operacji ratunkowych Deltamed z siedzibą w Cluj-Napoca w Rumunii.

W celu zapewnienia wysokiego poziomu dostępności operacyjnej i utrzymania nowej floty w powietrzu, we współpracy z partnerem przemysłowym, firmą Romaero w Bukareszcie zostanie utworzone Centrum Serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów (maintenance, repair and overhaul - MRO) śmigłowców Black Hawk. Centrum będzie miało możliwość rozwoju w celu obsługi dodatkowych śmigłowców Black Hawk zamówionych przez rząd Rumunii, zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego, a także w celu wsparcia innych operatorów Black Hawk w regionie.

Wybierając europejską konstrukcję S-70 Black Hawk, Rumunia staje się jedenastym krajem i osiemnastym klientem dla śmigłowców produkowanych przez PZL Mielec, spółkę należącą do Lockheed Martin, która jest największym polskim eksporterem sprzętu obronnego i lotniczego.

Z imponującym dziedzictwem w europejskim przemyśle lotniczym, sięgającym ponad 80 lat, PZL Mielec jest obecnie największym zakładem produkcyjnym firmy macierzystej Lockheed Martin poza Stanami Zjednoczonymi.

Źródło: Lockheed Martin.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rumuńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamawia śmigłowce S-70 Black Hawk”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc