Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosyjskie wojska przejęły ukraińskie okręty i jednostki straży granicznej w Berdiańsku

Mały kuter artyleryjski Akkierman po przejęciu przez siły rosyjskie. Fot. Internet

W mediach rosyjskojęzycznych pojawiły się zdjęcia i filmy potwierdzające przejęcie przez rosyjskie siły zbrojne okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy i jednostek Państwowej Służby Granicznej Ukrainy znajdujących się w porcie w Berdiańsku nad Morzem Azowskim.

W ręce Rosjan wpadły stosunkowo nowe, bo wprowadzone do służby odpowiednio w 2016 i 2018 r. małe kutry artyleryjskie Akkierman (P 174) i Wiszgorod (P 179) projektu 58155 (Giurza-M) oraz leciwy, bo zbudowany w 1973 r. patrolowiec Koriecʹ (P 186) czyli dawny holownik morski MB-30 projektu 745. Z jednostek pływających Służby Granicznej w Berdiańsku Rosjanie opanowali dwa kutry patrolowe projektu 1400M Grif (jeden z nich to Arabat (BG 118), nazwa drugiego nie jest znana), dwa małe kutry patrolowe typu UMS-1000 (BG 14 i BG 24) oraz trzy projektu 50300 Kałkan-M (BG 308, BG 310 i BG 311).

Baza ukraińskiego dywizjonu Służby Granicznej w Berdiańsku zajęta przez żołnierzy Rozgwardii Fot. Internet

Berdiańsk znalazł się pod kontrolą wojsk rosyjskich 28 lutego 2022 r., czyli piątego dnia agresji. Według źródeł ukraińskich od 12 marca jego port handlowy, w którym stacjonowały okręty WMSU i jednostki DPSU jest zarządzany przez Rosjan. Z materiałów filmowych i doniesień rosyjskojęzycznych mediów wynika, że ukraińskie jednostki pływające zostały pozostawione przez ich załogi w stanie nieuszkodzonym, na ich pokładach pozostało mienie, broń i amunicja oraz podniesione ukraińskie flagi. Obecnie znajdują się one pod kontrolą oddziałów Rozgwardii tj. Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej.

Sytuacja ta oznacz, że do dyspozycji Marynarki Wojennej Ukrainy na Morzu Azowskim pozostają tylko dwa inne kutry artyleryjskie projektu 58155 - Kriemienczuk (P 177) i Łubni (P 178) oraz okręt dowodzenia Donbas (A 500) czyli dawny okręt warsztatowy PM-9 projektu 304 Amur zbudowany w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Natomiast spośród jednostek Służby Granicznej, według dostępnych danych, w ukraińskich rękach pozostały patrolowce Donbas (BG 32) projektu 205P i Oniks (BG 59) - dawny skonfiskowany statek rybacki, trzy kutry patrolowe projektu 1400M Grif i siedem małych kutrów patrolowych (cztery projekty 50300 Kałkan-M i po jednym typu Galia 640, UMS-600 i UMS-1000). W związku z tym, że bazowały one w oblekanym przez Rosjan Mariupolu, w którym prowadzone są ciężkie walki, brak jest jak dotąd informacji o ich losach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rosyjskie wojska przejęły ukraińskie okręty i jednostki straży granicznej w Berdiańsku”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc