Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rafael Advanced Defense Systems dostarczy uzbrojenie do filipińskich Szaldagów

Zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Typhoon. Fot. Rafael

1 września spółka Rafael Advanced Defense Systems Ltd. ogłosiła, że uzyskała kontrakt na dostawę systemów walki do małych okrętów patrolowych typu Szaldag Mk V, zamówionych przez nieujawnione państwo azjatyckie.

Umowa ma wartość około 80 mln USD i dotyczy produkcji oraz dostaw w ciągu najbliższych trzech lat systemów walki do małych okrętów patrolowych typu Szaldag Mk V (pol. zimorodek), które buduje stocznia Israel Shipyards Ltd. w Hajfie dla nieujawnionego państwa w południowo-wschodniej Azji. Jakkolwiek nie podano nazwy kraju, najprawdopodobniej chodzi o Filipiny, które w styczniu tego roku zakupiły osiem jednostek. Marynarka Wojenna tego kraju potwierdziła w maju, że spodziewa się otrzymać pierwsze „zimorodki” w 2022 roku.


Rafael wyprodukuje do tych okrętów: systemy zarządzania walką (CMS, Combat Management System), zdalnie sterowane stanowiska uzbrojenia Typhoon i Mini-Typhoon, systemy lekkich pocisków kierowanych Naval Spike, systemy łączności wewnętrznej Sea-Com, taktyczne łącza danych BNET, jak również inne komponenty oraz zapewni wsparcie logistyczne i techniczne.

System lekkich pocisków kierowanych Spike Naval Extended Range. Fot. Rafael.

Szaldag Mk V ma 36,2 m długości i 6,2 m szerokości, a jego prędkość maksymalna wynosi ponad 40 węzłów. Jednostki są uzbrajane zgodnie z zamówieniem odbiorcy, zaś zasadniczymi systemami jest uzbrojenia artyleryjskie i lekkie rakietowe. Zimorodki są eksploatowane przez siły morskie i agencje rządowe: Argentyny, Azerbejdżanu, Cypru, Gwinei Równikowej, Izraela, Nigerii, Rumunii, Senegalu i Sri Lanki.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc