Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izraelskie rakietowe zimorodki popłyną do Azji [WIDEO]

Izraelskie jednostki patrolowe typu Szaldag MK V mogą być wyposażone w wyrzutnię pocisków kierowanych Spike NLOS. Fot.: Israeli Shipyards Ltd.

Izraelska spółka stoczniowa Israeli Shipyards Ltd. wygrała przetarg na dostawę nieujawnionej liczby lekkich jednostek patrolowych Szaldag (pol. zimorodek) w wersji Mk V. Ich odbiorcą będzie marynarka wojenna jednego z państw położonych we „wschodniej Azji”, jak firma podała w jednej z sieci społecznościowych.

Kontrakt w tej sprawie podpisano 12 maja br., a stronami umowy są Ministerstwo Obrony Izraela, firma Israel Shipyards Ltd. i podmiot lub podmioty reprezentujące państwo, które zdecydowało się na zakup.

Nie ujawniono ani liczby zamówionych kutrów patrolowych typu Szaldag Mk V, ani wartości umowy (warto odnotować, że w styczniu 2021 r. osiem takich jednostek kupiły Filipiny; w tym przypadku wartość kontraktu wyniosła 127,9 mln USD). Podano jednak, że kontrakt obejmuje transfer technologii do przemysłu stoczniowego azjatyckiego państwa-klienta, a także przygotowanie jego infrastruktury do produkcji jednostek. Ponadto personel Israel Shipyards Ltd. będzie odpowiedzialny za przeszklenie pracowników stoczni-klienta z zakresu budowy i remontowania zimorodków.

Szaldag Mk V to jeden z wariantów rodziny lekkich jednostek patrolowych oferowanych przez Israel Shipyards Ltd. Jego pierwsza odmiana została zaprojektowana z pod koniec lat 80. XX wieku (pierwsza jednostka tego typu weszła do służby w 1989 r. w Korpusie Morskim Sił Obronnych Izraela, który pozyskał w sumie pięć Szaldagów).

Projekt okazał się dużym sukcesem eksportowym. Dzisiaj izraelskie zimorodki służą w marynarkach wojennych m.in. Sri Lanki, Senegalu, Nigerii i Gwinei Równikowej. Ponadto na ich zakup zdecydowały się niewojskowe formacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo Argentyny, Azerbejdżanu, Cypru i Rumunii.

Szaldag w wersji Mk V ma 36,2 m długości i 6,2 m szerokości, a jego prędkość maksymalna wynosi ponad 40 węzłów. W wariancie podstawowym jest on uzbrojony w armatę M242 Bushmaster. Dodatkowo użytkownik może zdecydować się na zamontowanie dwóch 20 mm działek Oerlikon i pary karabinów maszynowych. Szaldag Mk V może przenosić posadowioną na nadbudówce wyrzutnię czerech lekkich pocisków kierowanych Rafael Advanced Defense Systems Spike NLOS o zasięgu do 25 km, które mogą być wykorzystywane do rażenia celów lądowych i jednostek nawodnych (w styczniu br. Filipy zakupiły Szaldagi właśnie w takiej wersji). Zestaw sensorów izraelskich kutrów umożliwia efektywne wykorzystywanie uzbrojenia w dzień i w nocy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc