Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Korweta Magen płynie z Kilonii do Hajfy [WIDEO]

1 - Korweta Magen opuściła Kilonię 17 listopada. Fot. Siły Obronne Izraela

Magen, pierwsza izraelska korweta typu Saar 6, płynie do Hajfy. Okręt otwiera serię czterech jednostek zbudowanych przez konsorcjum niemieckich spółek stoczniowych thyssenkrupp Marine System i German Naval Yard.

Okręt został formalnie przejęty od producenta w trakcie uroczystości w stoczni thyssenkrupp Marine Systems w Kilonii, która się odbyła 11 listopada. Jednak przekazanie dowództwa nad okrętem załodze Korpusu Morskiego Sił Obronnych Izraela nastąpiło już 29 października. Po tym jednostka odbyła jeszcze dwudniowy rejs w rejonie Zatoki Kilońskiej pod izraelską komendą.

Korweta Magen (pol. obrońca) opuściła stocznię w mglisty poranek 17 listopada. Początek trasy rejsu obejmował przejście przez Kanał Kiloński. Od wejścia do śluzy w Kilonii Holtenau okręt poruszał pod szczególną ochroną, w eskorcie policji kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn i policji federalnej zarówno w łodziach, jak i w samochodach jadących drogą wzdłuż kanału.

Okręt spodziewany jest w Hajfie, po około dwutygodniowej nawigacji, na początku grudnia. Tam rozpocznie się drugi etap budowy, zakontraktowany osobno z lokalną stocznią Israel Shipyards. Jej zadaniem będzie instalacja systemu walki - wchodzących w jego skład wojskowych systemów elektronicznych oraz uzbrojenia. Zdecydowana większość z nich jest produkowana przez tamtejsze firmy, stąd decyzja o ich integracji na terenie Izraela. Podobnie przed kilkunastoma laty postąpiła Republika Południowej Afryki, kupując w Niemczech serię czterech fregat typu MEKO A200 (Amatola). Po skompletowaniu wyposażenia korwet typu Saar 6 (pol. burza) nastąpią testy uzbrojenia, zaś przekazanie prototypowej Magen Korpusowi Morskiemu do eksploatacji liniowej spodziewane jest w drugiej połowie przyszłego roku.

Obecnie w Kilonii trwają prace wyposażeniowe przy pozostałej trójce korwet Saar 6: Oz (pol. odważny), Atzmaut (niepodległy) i Nitzahon (zwycięzca). Jeśli plany nie ulegną zmianom wskutek sytuacji epidemicznej, mają one być przekazywane stronie izraelskiej w ciągu 2021 r.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc