Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza izraelska korweta na próbach

10 marca na swoje pierwsze próby morskie wyruszyła z Kilonii prototypowa korweta typu Saar 6, przyszła INS Magen. Według planów ma zostać przekazana siłom obronnym Izraela w połowie bieżącego roku.

Jednostka jest pierwszą z czterech zamówionych w Niemczech przez Izrael – kontrakt został podpisany w maju 2015 roku, a budowa trwa od lutego 2018. W maju 2019 roku został zwodowany i otrzymał nazwę INS Magen. Co ciekawe, pierwsze próby morskie realizowane są pod inną nazwą – być może ma to ograniczyć zainteresowanie opinii publicznej powyższym programem. Korwety typu Saar 6 bazują konstrukcyjnie na koncepcji MEKO A100 – ich budowa realizowana jest przez konsorcjum stoczni niemieckich: German Naval Yards oraz tkMS. Montaż ostateczny prowadzony jest w Kilonii. Ważnym argumentem stojącym za zamówieniem okrętów w Niemczech był fakt, że rząd federalny zobowiązał się współuczestniczyć w finansowaniu (na poziomie 33% wartości umowy).

Korwety powyższego typu będą największymi jednostkami nawodnymi w siłach obronnych Izraela – wśród głównych zadań wymienia się zabezpieczenie instalacji wydobywczych na Morzu Śródziemnym. W projekcie Niemcy współpracowali z Izraelczykami, którzy dostarczą część wyposażenia i uzbrojenia pokładowego – m.in. stację radiolokacyjną EL/M‑2248 MF-STAR, bezzałogowe stanowiska artyleryjskie Typhoon czy pionowe wyrzutnie i pociski Barak‑8. Korwety typu Saar 6 mają kadłuby o długości 90 metrów i 13 metrów szerokości. Ich wyporność ma oscylować w granicy 1900 ton. W ramach programu Izrael przejął od Stanów Zjednoczonych (poprzez procedurę EDA) śmigłowce pokładowe Sikorsky SH-60F Seahawk.

(ŁP) Foto: tkMS
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc