Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemiecko-izraelska współpraca w dziedzinie walki elektronicznej

Przekrój lotniczego zasobnika z podsystemem zakłócania Kalætron Attack podwieszonego pod skrzydłem samolotu wielozadaniowego Eurofighter Typhoon. Fot. Hensoldt AG

27 listopada spółka Hensoldt AG poinformowała o podpisaniu z izraelskim koncernem Rafael Advanced Defense Systems Ltd. umowy w sprawie wspólnych prac nad nowym systemem walki elektronicznej dla platform morskich.

Kontrola spektrum elektromagnetycznego to istotny czynnik w przypadku działań zbrojnych bez względu na środowisko, w którym są realizowane. Nie może zatem dziwić fakt, że Hensoldt od kilku już lat pracuje nad nowym podsystemem walki elektronicznej, którego zadaniem jest zakłócanie pracy systemów radiolokacyjnych przeciwnika. Znany jest on pod nazwą Kalætron Attack i jak dotąd przeszedł udane testy w rzeczywistych warunkach na platformach powietrznych oraz lądowych.

Podsystem ten jest częścią środowiska Kalætron® Integral. Cechą opracowanego przez Hensoldt systemu jest w pełni cyfrowo sterowany, precyzyjny układ emisji zakłóceń elektronicznych, w którego ustawieniu i konfiguracji pomagają zaimplementowane układy sztucznej inteligencji (AI). Wykorzystanie korzyści z tego płynących producent podkreśla już w samej nazwie Kalætron (gdzie „æ” oznacza artificial intelligence inside HENSOLDT electronics). System ten w ostatnim roku potwierdził zdolność do skutecznego zakłócania pracy współczesnych radarów lotniczych, których cechą jest m.in. szybka zmiana częstotliwości (tzw. frequency hopping) w szerokim paśmie. Niejako naturalnym, kolejnym krokiem, jest opracowanie morskiej wersji tego systemu. W tym też właśnie celu zdecydowano się na współpracę z izraelskim koncernem, który ma bogate doświadczenie w pracach nad tego rodzajem podsystemem we. Punktem wyjściowym nowego systemu zakłócania będzie oferowany przez Rafaela system Digital Shark współpracujący z wyrzutniami celów pozornych C-GEM.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc