Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej systemów samoobrony dla ukraińskich śmigłowców

Fot. US Army

5 czerwca, podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego ILA 24 w Berlinie, Hensoldt poinformował o podpisaniu kolejnej umowy dotyczącej produkcji i dostaw systemów samoobrony AMPS przeznaczonych do ukraińskich śmigłowców wojskowych.

Powyższa umowa ma wartość kilkunastu milionów EUR i dotyczy nieokreślonej liczby systemów. W ramach pierwszego kontraktu, zawartego w czerwcu 2023 roku, Hensoldt dostarczył szesnaście kompletów. Kontynuacja zakupów AMPS (Airborne Missile Protection System) dla Ukrainy – ma to związek z obecnymi potrzebami pola walki. Ukraina przeszła obecnie do ograniczonych działań ofensywnych, które są wspierane przez dostępne statki powietrzne. Jednym z kluczowych zagrożeń, z którymi się stykają, to przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe naprowadzane na podczerwień.

Siły Zbrojne Ukrainy eksploatują obecnie przede wszystkim śmigłowce pochodzenia wschodniego. Obok maszyn pochodzenia wschodniego na Ukrainie znalazły się śmigłowce Westland Sea King (przekazane przez Wielką Brytanię oraz Republikę Federalną Niemiec) oraz dwa UH-60A Black Hawk (zakupione na rynku wtórnym). Dodatkowo Siły Zbrojne Ukrainy dysponują niewielką liczbą wiropłatów wyprodukowanych przez koncern Airbus (m.in. H225 oraz H145), które zamówiono i dostarczono przed wybuchem wojny.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc