Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemiecki Pegasus wychodzi z cienia

Fot. Hensoldt

5 czerwca spółka Hensoldt opublikowała pierwsze zdjęcie prototypowego samolotu rozpoznania elektronicznego Pegasus zamówionego przez Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych na potrzeby Luftwaffe.


Kontrakt pomiędzy Hensoldt oraz BAAINBw został podpisany w czerwcu 2021 roku. Obejmuje opracowanie i produkcję zestawu rozpoznawczego oraz jego zabudowę i integrację z nosicielem. Ostatecznie Luftwaffe ma otrzymać trzy samoloty rozpoznawcze, które zostaną zbudowane na bazie odrzutowych maszyn dyspozycyjnych Bombardier Global 6000 - wybór tej konstrukcji ma związek z tym, że trzy tego typu samoloty są już wykorzystywane przez Luftwaffe w charakterze maszyn do przewozu VIP. Pozwoli to na ujednolicenie parku sprzętowego i ograniczenie kosztów logistycznych oraz szkoleniowych.

Samoloty przeznaczone do zabudowy systemów rozpoznawczych zostaną zakupione przez firmę Lufthansa Technik, która przeprowadzi także przygotowanie płatowców do montażu docelowego wyposażenia misyjnego. Łącznie program obejmuje 30 niemieckich przedsiębiorstw, a Bundeswehra otrzyma pełny dostęp do zastosowanych technologii przemysłowych.

Zakup nowych samolotów rozpoznawczych wpisuje się w inne decyzje Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec. Poza Pegasusami niemieckie lotnictwo otrzyma także osiem samolotów patrolowych bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon, które zastąpią obecnie eksploatowane Lockheed Martin P-3C Orion. Z kolei samoloty rozpoznawcze Pegasus wypełnią miejsce po wycofanych w 2010 roku rozpoznawczych Breguet BR-1150M Atlantic.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc