Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izraelska marynarka kupuje cztery Szaldagi Mk V

Lekka jednostka patrolowa typu Szaldag Mk V. Wizualizacja: Israel Shipyards Ltd.

Izraelska prywatna spółka stoczniowa Israel Shipyards Ltd. podpisała umowę na dostawę czterech lekkich jednostek patrolowych Szaldag Mk V dla Korpusu Morskiego Sił Obronnych Izraela. Te niewielkie, ale relatywnie silnie uzbrojone jednostki będą wykorzystywane m.in. do patrolowania wyłącznej strefy ekonomicznej Państwa Izrael na Morzu Śródziemnym.

Zawarcie kontraktu na budowę niewielkich jednostek patrolowych okazało się ważnym wydarzeniem. Izraelska prasa podkreśla w tym kontekście, że to pierwsze od 15 lat zamówienie na budowę jednostek dla Korpusu Morskiego Sił Obronnych Izraela ulokowane w krajowym przemyśle stoczniowym. Wartość kontraktu wynosi 30,6 mln USD.

Jednostki patrolowe typu Szaldag są obecne w izraelskiej flocie od ponad 30 lat. Obecnie Korpus Morski Sił Obronnych Izraela eksploatuje siedem takich jednostek: pięć w wersji Mk I i dwie w wersji Mk II. Wkrótce, dzięki właśnie podpisanej umowie, izraelscy marynarze otrzymają cztery kolejne. Tym razem w najnowszej konfiguracji Mk V.


Umowa na budowę czterech jednostek typu Szaldag Mk V dla Korpusu Morskiego Sił Obronnych Izraela to już kolejny zawarty w tym roku kontrakt. W styczniu br. osiem Szaldagów zamówiła Republika Filipin, a w maju izraelska firma poinformowała, że podpisała umowę dotyczącą dostawy nieujawnionej liczby takich jednostek dla azjatyckiego klienta, który również nie został oficjalnie ujawniony. Wiadomo jednak, że w przeszłości izraelska firma zbudowała wiele Szaldagów dla rożnych klientów eksportowych. Szerzej piszemy na ten temat w tym materiale.

Szaldag w wersji Mk V ma 36,2 m długości i 6,2 m szerokości, a jego prędkość maksymalna wynosi ponad 40 węzłów. W wariancie podstawowym jest on uzbrojony w armatę M242 Bushmaster. Dodatkowo użytkownik może zdecydować się na zamontowanie dwóch 20 mm działek Oerlikon i pary karabinów maszynowych. Wersja Mk V charakteryzuje się tym, że opcjonalnie może ona przenosić wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike NLOS (o zasięgu do 25 km), produkowanych przez spółkę Rafael Advenced Defense Systems. Nie wiadomo jednak, że czy jednostki zamówione dla floty Izraela będą przenosić ten system uzbrojenia. Firma Israel Shipyards Ltd. podała w komunikacie tylko, że będą one „dostosowane do unikalnych wymagań konfiguracyjnych izraelskiej marynarki”.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc