Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Projekt dalszego wzrostu zdolności obronnych szwedzkich sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Szwecji

Zgodnie z ogłoszoną przez Ministerstwo Obrony Królestwa Szwecji informacją z 16 października, w ramach rządowego projektu „Totalförsvaret 2021–2025” (pol. obrona totalna 2021-2025) proponowane jest znaczne zwiększenie zdolności obronnych zarówno w obszarze militarnym, jak i w obszarze obrony cywilnej.

Cały system obrony państwa ma być zreorganizowany, a reorganizacja ma być połączona ze wzmocnieniem poszczególnych elementów systemu obronnego. Najbardziej widocznymi elementami owego wzmocnienia ma być odtworzenie pięciu pułków wojsk lądowych: Pułku Dragonów Norrland(K 4) w Arvidsjaur, Pułki Inżynieryjnego Ęlvsborg (Amf 4) w Göteborgu, Pułku Artylerii Bergslagen (A 9) w Kristinehamn, Pułku Dalarna (I 13) w Falun i Pułku Västernorrland (I 21) w Sollefteå (z oddziałem szkoleniowym w Östersund) i jednego skrzydła lotniczego ‒ Uppland (F 16) w Uppsali. Przewidywane jest także wzmocnienie oddziałów działających w sferze wirtualnej, zdolności wywiadowczych i kontrwywiadowczych, zwiększenie liczby szkolonych rezerwistów (do 90 tysięcy) oraz wzmocnienie obrony cywilnej. Projekt popierają obie partie koalicji rządzącej ‒ Partia Centrum i Partia Liberalna.

Aby zapewnić finansowanie dość ambitnego projektu, w latach 2021‒2025 poziom finansowania sił zbrojnych wzrośnie w stosunku do 2020 r. o 27,5 mld SEK (do 79 mld w 2025 r.). W stosunku do 2014 r. oznacza to wzrost wydatków obronnych o 85%! Obrona cywilna otrzyma dalsze 4,2 mld SEK. W 2023 r. zostanie przeprowadzony audyt programu, mający ocenić dotychczasowe prace przeprowadzone w jego ramach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc