Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Próby uzbrojenia KF-21 Boramae

Fot. DAPA

28 marca południowokoreańska agencja DAPA upubliczniła materiał filmowy z prób uzbrojenia wielozadaniowych samolotów bojowych KAI KF-21 Boramae. Dostępne materiały obejmowały zrzut pocisku MBDA Meteor oraz strzelanie z pokładowego działka kalibru 20 mm.

W próbach wykorzystano dwa prototypowe egzemplarze (002 oraz 003), które w ostatnich tygodniach odbywały także loty próbne w porze nocnej. Egzemplarz 002 wykorzystano do testów systemu zrzutu kierowanych pocisków MBDA Meteor, które mają stanowić główne uzbrojenie powietrze-powietrze – każdy KF-21 Block I ma posiadać możliwość zabrania czterech sztuk w przestrzeni pod kadłubem. Dodatkowo na końcówkach skrzydeł podwieszono makiety gabarytowo-masowe pocisków IRIS-T, które mają stanowić uzbrojenie krótkiego zasięgu.

Z kolei egzemplarz 003 odbył pierwsze strzelania z działka pokładowego w powietrzu. W tym przypadku Koreańczycy, wzorem programu FA-50 Fighting Eagle, zdecydowali się na wykorzystanie amerykańskiej konstrukcji rodziny M61 Vulcan kalibru 20 mm.

Łącznie, do lutego 2026 roku, cała szóstka ma pozwolić na zrealizowanie około 2000 testów, które otworzą drogę do wdrożenia KF-21 do produkcji seryjnej. Stosowna decyzja otwierająca drogę do zamówienia może zapaść na początku 2024 roku. Celem programu KF-21 jest budowa wielozadaniowego samolotu bojowego, który pozwoli na zastąpienie w Siłach Powietrznych Republiki Korei pozostające w linii maszyny McDonnell-Douglas F-4 Phantom II oraz Northrop F-5. Dodatkowo konstrukcja jest oferowana na eksport, 40 egzemplarzy w odmianie Block I, zadeklarowała zakupić Indonezja. Wraz z tym władze w Dżakarcie zadeklarowały współfinansowanie projektu, dzięki czemu specjaliści tego państwa uczestniczą w programie oraz sfinansują jeden egzemplarz prototypowy. Poza Block I KAI oraz rządowa agencja DAPA chcą rozwijać konstrukcję – w tym przypadku przyszłe odmiany Block II oraz Block III mogą budzić zainteresowanie innych państw, w tym m.in. Polski.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc