Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzeci prototyp KF-21 Boramae oblatany

Fot. DAPA

5 stycznia w Sacheon w Republice Korei oblatano trzeci prototyp wielozadaniowego samolotu bojowego Korea Aerospace Industries KF-21 Boramae. Podobnie jak w przypadku dwóch wcześniejszych maszyn, pierwszy lot trwał poniżej 40 minut.

Oblot trzeciego prototypu to kolejny element rozwoju programu. W ubiegłym roku (lipiec i listopad) KAI wraz z siłami zbrojnymi Republiki Korei oblatali dwa pierwsze egzemplarze prototypowe. Trzeci egzemplarz został wyposażony w nowe urządzenia monitorujące zachowanie w powietrzu, co pozwoli na realizację większego spektrum badań w locie. Jak wskazuje producent, do końca bieżącego roku zaplanowano oblatanie pozostałych trzech maszyn prototypowych (w tym dwóch dwumiejscowych) – ogółem do lutego 2026 roku szóstka KF-21 ma wykonać około 2000 testów różnego typu. Obok Republiki Korei, część zadań ma być prowadzonych w Indonezji, która w ramach współfinansowania ma otrzymać jeden prototyp.

Celem programu KF-21 jest budowa wielozadaniowego samolotu bojowego, który pozwoli na zastąpienie w Siłach Powietrznych Republiki Korei pozostające w linii maszyny McDonnell-Douglas F-4 Phantom II oraz Northrop F-5. Dodatkowo konstrukcja jest oferowana na eksport, 40 egzemplarzy w odmianie Block I, zadeklarowała zakupić Indonezja. Wraz z tym władze w Dżakarcie zadeklarowały współfinansowanie projektu, dzięki czemu specjaliści tego państwa uczestniczą w programie.

Obecnie KAI wraz z rządem koreańskim pracują nad dalszym rozwojem konstrukcji – w ramach kolejnych etapów rozwoju KF-21 ma osiągnąć poziom zachodnich maszyn 5. generacji. Koncern KAI jest zainteresowany współpracą międzynarodową, wśród państw zainteresowanych programem wymienia się m.in. Polskę.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc