Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

KAI KF-21 Boramae osiągnął prędkość dźwięku

Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Korei

17 stycznia media południowokoreańskie poinformowały, że w czasie próby w powietrzu prototyp wielozadaniowego samolotu bojowego KAI KF-21 Boramae osiągnął prędkość dźwięku.

Powyższe wydarzenie miało miejsce w czasie lotu próbnego z udziałem pierwszego prototypu samolotu (001), który został oblatany 19 lipca 2022 roku, nad Morzem Wschodniochińskim. Jest to spore osiągnięcie programu prób w locie, które trwają od lipca ubiegłego roku – dotychczas KAI ukończył trzy egzemplarze prototypowe, które wykonują loty testowe i doświadczalne. W ciągu najbliższych miesięcy flota powiększy się o trzy kolejne, w tym dwa reprezentujące wersję dwumiejscową. Łącznie, do lutego 2026 roku, mają wykonać około 2000 testów różnego typu – w pracach mają brać udział także specjaliści z Indonezji, która współfinansuje program na poziomie konfiguracji Block I. Nie można wykluczyć, że w przyszłości, do projektu dołączą także inne państwa zainteresowane tą konstrukcją.

Celem programu KF-21 Boramae jest budowa wielozadaniowego samolotu bojowego, który pozwoli na zastąpienie w Siłach Powietrznych Republiki Korei pozostające w linii maszyny McDonnell Douglas F-4 Phantom II oraz Northrop F-5. Dodatkowo konstrukcja jest oferowana na eksport, 40 egzemplarzy w odmianie Block I, zadeklarowała zakupić Indonezja. Wraz z tym władze w Dżakarcie zadeklarowały współfinansowanie projektu, dzięki czemu specjaliści tego państwa uczestniczą w programie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “KAI KF-21 Boramae osiągnął prędkość dźwięku”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc