Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy programu CH-47F Chinook dla Hiszpanii

Pierwszy hiszpański CH-47F Chinook sfotografowany w czasie lotu próbnego w rejonie Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Fot. Boeing

6 września koncern Boeing upublicznił zdjęcie wielozadaniowego śmigłowca transportowego CH-47F Chinook w barwach sił zbrojnych Hiszpanii. Maszyna została sfotografowana w czasie jednego z lotów próbnych w rejonie Filadelfii, gdzie mieści się linia montażowo-produkcyjna tego modelu wiropłata.Hiszpanie byli zainteresowani zamówieniem śmigłowców CH-47F Chinook od połowy poprzedniego dziesięciolecia. W kwietniu 2018 roku Departament Stanu zaaprobował sprzedaż do tego europejskiego. Ostatecznie, w celu ograniczenia kosztów programu, zdecydowano się o przebudowie posiadanych CH-47D Chinook do nowego standardu – umowa oma obejmować siedemnaście egzemplarzy. Kontrakt (poprzez procedurę FMS) został zawarty w styczniu 2019 roku.

Hiszpania jest jednym z rosnącej liczby państw europejskich, które zdecydowały się na zakup bądź gruntowną przebudowę posiadanych śmigłowców CH-47 Chinook wcześniejszych wersji. Obecnie nowa generacja wiropłatów tego typu jest eksploatowana przez Włochy oraz Niderlandy, a bieżącym roku czternaście sztuk zamówiła Wielka Brytania.

Obecnie Boeing prowadzi działania marketingowe związane z próbą zdobycia zamówienia ze strony Republiki Federalnej Niemiec. Rząd w Berlinie planuje bowiem wznowienie procedury zakupu nowych śmigłowców transportowych, które zastąpiłyby obecnie używane CH-53G Stallion. Obok CH-47F Chinook Block II w rywalizacji uczestniczy Lockheed Martin CH-53K King Stallion.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc