Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. będą wspierać eksploatację śmigłowców JW GROM

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

5 kwietnia Jednostka Wojskowa GROM poinformowała o wyborze oferty należących do korporacji Lockheed Martin Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu w sprawie realizacji usługi serwisu wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, usługa ma być realizowana od kwietnia bieżącego roku do końca listopada 2027. W udzieleniu zamówienia nie wykorzystano procedury przetargowej, co jest związane z oświadczeniem producenta (z września 2023 roku), które mówi, że jest jedynym posiadaczem praw do dokumentacji technicznej na obszarze Unii Europejskiej. Jak wskazuje komunikat użytkownika, całkowita wartość zamówienia opiewa na 34,5 mln PLN. Na jego mocy specjaliści producenta mają realizować stałe i bieżące naprawy, których nie da się usunąć w ramach potencjału technicznego Sił Zbrojnych, a także gwarancji wynikającej z umowy zakupu.

Obecnie Zespół Lotniczy Jednostki Wojskowej GROM dysponuje sześcioma śmigłowcami S-70i Black Hawk. Pierwsze cztery dostarczono w grudniu 2019 roku. Kolejne cztery zostały zamówione w grudniu 2021 roku – spośród nich dwa trafiły do użytkownika w listopadzie 2023 roku, a druga para ma dotrzeć do końca października bieżącego roku. Poza wiropłatami dostawy obejmują pakiety logistyczne oraz szkoleniowe. Producent zrealizował także modyfikacje zgodne z wymaganiami użytkownika.

Poza zadaniami szkolno-treningowymi, JW GROM wykorzystywała posiadane śmigłowce do misji operacyjnych obejmujących m.in. transport ukraińskiej delegacji na rozmowy ze stroną rosyjską na Białorusi w początkowym okresie walk, a także jako element wsparcia sił litewskich podczas szczytu NATO w Wilnie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc