Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dwa Black Hawki dostarczone do JW GROM

Fot. st. szer. spec. Anna Wolska

29 listopada minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, za pośrednictwem mediów społecznościowych, że dwa wielozadaniowe śmigłowce S-70i Black Hawk trafiły do Wojsk Specjalnych. Powyższa informacja oznacza zapoczątkowanie dostaw drugiej partii maszyn tego typu.

Cztery wielozadaniowe śmigłowce S-70i Black Hawk zostały zamówione przez Agencję Uzbrojenia 15 grudnia 2021 roku. Ich dostawcą są należące do amerykańskiej korporacji Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Kontrakt ma wartość 666 mln PLN brutto, a całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca października 2024 roku. Była to druga umowa dotycząca dostaw S-70i Black Hawk do Wojska Polskiego (pierwsze cztery zamówiono w 2019 roku). Cała ósemka trafi do Zespołu Lotniczego Jednostki Wojskowej GROM. Poza śmigłowcami umowy obejmują także pakiety logistyczne i szkoleniowe.

Pierwsze cztery śmigłowce S-70i Black Hawk zostały dostarczone do Zespołu Lotniczego JW GROM w grudniu 2019 roku. W kolejnych miesiącach były poddawane modyfikacjom, zgodnie z wymaganiami zamawiającego - szczegóły pozostają niejawne. Jak podkreśla producent, drugi z nich jest jednocześnie setnym seryjnym S-70i dostarczonym użytkownikom (w jedenastu państwa świata) przez polski zakład.

Zgodnie z deklaracjami, nie będą to ostatnie S-70i Black Hawk w Wojsku Polskim. W sierpniu 2023 roku minister Mariusz Błaszczak ogłosił, za pośrednictwem mediów społecznościowych, o negocjacjach pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. z Mielca w sprawie zakupu 32 śmigłowców tego typu. Dotychczas nie doszło do podpisania kontraktu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Dwa Black Hawki dostarczone do JW GROM”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc