Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumuńskie centrum MRO dla śmigłowców S-70i Black Hawk otwarte

Fot. PZL Mielec

19 stycznia w rumuńskim Bacău odbyła się uroczystość formalnego otwarcia certyfikowanego centrum obsługi MRO przeznaczonego dla wielozadaniowych śmigłowców transportowych rodziny Lockheed Martin S-70i Black Hawk.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele amerykańskiej korporacji, a także firmy Aerostar S.A., która jest lokalnym partnerem Lockheed Martin (m.in. realizującej prace obsługowe przy wielozadaniowych samolotach bojowych F-16AM/BM Fighting Falcon należących do rumuńskiego lotnictwa wojskowego). Budowa i uruchomienie centrum obsługowego dla S-70i Black Hawk było tylko kwestią czasu, podpisanie listu intencyjnego w powyższej kwestii miało miejsce we wrześniu 2020 roku i było związane z ówczesnym przetargiem na dwanaście śmigłowców na potrzeby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na co wskazują przedstawiciele obu stron, jest to pierwsze centrum MRO w Europie.

Obecnie w strukturach służb rumuńskich znajduje się siedem śmigłowców S-70M Black Hawk, które zostały dostarczone w 2023 roku do jednostek poszukiwawczo-ratunkowych (6) oraz Policji (1). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych może nadal wykorzystać pozostałe opcje kontraktowe (możliwość zamówienia do pięciu wiropłatów). Dodatkowo nie można wykluczyć, że dostarczane z należących do Lockheed Martin Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu śmigłowce mogą budzić zainteresowanie innych służb tego kraju.

Dotychczas program S-70i Black Hawk, który jest realizowany komercyjnie przez korporację Lockheed Martin z dużym udziałem Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu osiągnął sukces w postaci dostarczenia (w ubiegłym roku) setnego śmigłowca seryjnego. Nie można wykluczyć, że w bieżącym roku program odnotuje kolejne sukcesy sprzedaży – m.in. 32 egzemplarze planuje zakupić Ministerstwo Obrony Narodowej na potrzeby Wojska Polskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc