Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy lot samolotu HC-27J Spartan po zakończeniu procesu przebudowy do nowej roli

Fot. USCG

6 września Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych poinformowała o oblataniu prototypu samolotu poszukiwawczo-ratowniczego Leonardo HC-27J Spartan po zakończonym procesie przebudowy zgodnej z programem Minotaur.

Pierwszy lot zrealizowano w oparciu o ośrodek doświadczalny lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych, który mieści się w bazie Patuxent River w stanie Maryland. Proces przebudowy i modernizacji jest realizowany siłami koncernu Leonardo, a także jednostek remontowych lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych. W ramach konwersji maszyny otrzymują systemy obserwacji, wyposażenie niezbędne do efektywnego wykorzystania w operacjach realizowanych przez USCG, rozbudowane układy łączności oraz transmisji danych. Wstępna faza prób w locie będzie realizowana w Patuxent River siłami zespołu doświadczalnego lotnictwa morskiego i producenta.

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych przejęła czternaście lekkich samolotów transportowych Leonardo C-27J Spartan, które zakupiono wcześniej na potrzeby armii amerykańskiej. Pierwszy z nich, w bazowej konfiguracji, dostarczono do USCG w kwietniu 2016 roku.

Leonardo C-27J Spartan to jeden z dwóch dominujących konstrukcji na świecie w segmencie lekkich maszyn wielozadaniowych. Bazowa wersja transportowa została sprzedana w liczbie około 80 egzemplarzy. Ostatnim sukcesem marketingowym była sprzedaż nieokreślonej liczby C-27J do Azerbejdżanu (o czym poinformowano w czerwcu bieżącego roku). Poza odmianą transportową drugim, promowanym, rozwiązaniem jest samolot patrolowy bazowania lądowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc