Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fińskie Hornety polecą do Rumunii

Fot. NATO Air Command

29 kwietnia NATO Air Command poinformowało, że Finlandia skieruje (po raz pierwszy od przystąpienia do NATO) lotniczy komponent, który ma wspierać sojuszników w Europie Środkowej.

Jak wskazuje dowództwo sojuszu, na początku czerwca 2024 roku do ośmiu F/A-18C/D Hornet trafi z Finlandii do Rumunii. Maszyny dołączą innych sił, które wspierają Rumunów w ramach misji Air Shielding – zgodnie z ustaleniami fiński kontyngent będzie stacjonować do końca lipca. Będą to maszyny i personel z bazy Karelia. Loty operacyjne będą wykonywane we współpracy z Brytyjczykami (stacjonującymi w Rumunii od kwietnia) oraz Rumunami (F-16AM/BM Fighting Falcon).

Traktat akcesyjny otwierający drogę Finlandii do NATO został podpisany 5 lipca 2022 roku. Ostatecznie powyższe państwo zostało przyłączone do struktur sojuszu 4 kwietnia 2023 roku. Misja Air Shielding będzie pierwszą tego typu operacją dla Finów od czasu przyłączenia do NATO.

Obecnie samoloty F/A-18C/D Hornet stanowią trzon lotnictwa wojskowego tego kraju. Ich następcami mają być wielozadaniowe Lockheed Martin F-35A Lightning II, 64 egzemplarze zostały zamówione w ramach międzyrządowej umowy LOA zawartej ze Stanami Zjednoczonymi w lutym 2022 roku.

W momencie wybuchu pełnoskalowych walk pomiędzy Rosją oraz Ukrainą NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu potencjału defensywnego na wschodniej flance. Obok misji NATO Baltic Air Policing, w ramach misji Air Shielding realizowane są misje wsparcia na obszarze Polski oraz Rumunii. Do obu państw, rotacyjnie, kierowane są kontynenty lotnicze poszczególnych państw NATO, które mają wzmacniać potencjał lokalny. W przypadku Rumunii jest to szczególnie ważne, gdyż obecnie lotnictwo posiada jedynie jedną eskadrę wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc